'Halkımız Oyunları Görmeye Başladı'

Avrupa Birliği Bakanı Melüt Çavuşoğlu, “17 Aralık’tan bu yana halkımız hangi oyunların oynandığını görmeye başladı. Hedefin Başbakanımız olduğunu artık herkes görüyor. Herkes bu oyunu gördü ve Türkiye bu süreçten güçlü çıkacak“ dedi.

'Halkımız Oyunları Görmeye Başladı'

Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TGRT Haber’de yayınlanan Ankara’nın Gündemi Programı’nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonun kasıtlı maksatlarla yapıldığını belirten Çavuloğlu, “Son 1 yıldır Türkiye üzerinde oynanmak istenen oyunlar değişik boyutlarıyla sürekli gündeme geliyor. Mayıs ayında bir Gezi olayı başladı. Gezi olaylarından sonra yavaş yavaş Türkiye üzerinde oynanan oyunlar ortaya çıkmaya başladı. Gezi olaylarında biz hep 2 şeyi ayırdık. Birincisi gerçekten masumane, çevreye duyarlı insanların tepkisi. İkincisi ise plancıların, uygulamacıların, marjinaller ve vandalların oyunları. Olaylarda can kayıpları oldu. Polisimiz öldü, vatandaşlarımız öldü. Bunun bedelini topumca ödüyoruz. Yıllardır terörün verdiği ekonomik zararla beraber bu olayların Türkiye ekonomisine ne kadar zarar verdiği rakamlarla ortada. Bunun dışında Türkiye’nin dışarıdaki imajı da zedelendi. Ülkenin imajını dışarıda zedelediğiniz zaman, bu imajı tekrar düzeltmek için ciddi bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bunu da biz, tek başımıza yapmak zorunda kalıyoruz. Çünkü şuandaki muhalefetin tek yaptığı şey Türkiye’yi şikayet etmek, Türkiye’nin konumunu uluslararası örgütler ve ülkeler nezdinde daha aşağıya çekmek hatta Türkiye’yi ikinci sınıf ülke konumuna sokmak” ifadelerini kullandı.

 
 
 
“CHP MARJİNAL BİR PARTİ HALİNE GELMEYE BAŞLADI”
 
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gezi ve 17 Aralık olaylarında, marjinal partiler gibi bir tavır sergilediğini kaydeden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:
 
“17 Aralık’ta başlayan olaylara baktığımızda, zaman geçtikçe işin gerçek yüzü ortaya çıkıyor. Muhalefet erken seçim demiyor dikkat ederseniz. İstifa etsin diyorlar. Peki sonra ne olacak? Hiçbir cevap veremiyorlar. ‘Biz yerinize gelelim’ de diyemiyorlar, ona bile cesaretleri yok. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi’nden bunu beklemenin bir anlamı yok, çünkü CHP marjinal bir parti haline gelmeye başladı. Koskoca CHP, İşçi Partisi’nin yaptığı eylemler gibi, sokak eylemleri yapmaya başladı. CHP, Avrupa’daki marjinal, radikal partiler gibi bir parti oldu. Bu duruma gelen siyasi partilerin, yani halktan herhangi bir destek göremeyeceklerini bilen partilerin, seçim çağrısı bulunmadığı gibi halka gidelim, halkın görüşünü soralım diye bir anlayışı da yok.”
 
 
 
“17 ARALIK OPERASYONUNUN YURT DIŞINDAKİ ALGILAMASI DA GEZİ OLAYLARI GİBİ OLMADI”
 
17 Aralık’taki operasyonun 16 Aralık’ta imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması’nın hemen ardından gerçekleştiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, 17 Aralık operasyonunun yurt dışındaki algılamasının Gezi olayları gibi olmadığını belirtti. Çavuşoğlu, “16 Aralık’ta Vize Muafiyeti Anlaşması’nın imzalanmasının ardından, 17 Aralık’ta yapılan operasyona hem şanssızlık hem de kötü bir tesadüf diyebiliriz. Özellikle 17 Aralık’tan bu yana halkımız hangi oyunların oynandığını görmeye başladı. Hedefin Başbakanımız olduğunu artık herkes görüyor. Oynanan oyunları gören CHP ve MHP tabanı bile bize desteklerini iletiyor. Herkes bu oyunu gördü ve Türkiye bu süreçten güçlü çıkacak. 17 Aralık operasyonunun yurt dışındaki algılaması da Gezi olayları gibi olmadı” dedi.
 
 
 
“BURADA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL”
 
Türkiye’deki yargının yapılan reformlara ayak uyduramadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Biz her zaman hukukun üstünlüğünü savunuyoruz. Biz Türkiye’yi başka vesayetlerden kurtarmaya çalışırken bir yargı vesayetinin oluşturulduğunu gördük. Burada maalesef hukukun üstünlüğünden bahsetmek mümkün değil. Yapılan işler, dosyaların birleştirilmesi, gizlilik esasına hiç uyulmaması, bunların tamamen önceden planlanmış bir şekilde yapıldığını gösteriyor. Hukuki açıdan bakıldığında da çok çelişkili bir durum söz konusu. Bunun evrensel hukuk kurallarıyla da uyuşması mümkün değil. Bizim uluslararası arenada karşılaştığımız en büyük sorunların başında Türkiye’deki yargı problemi var. Türkiye’deki yargı son 11 yıldır yaptığımız reformlara ayak uyduramamıştır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 23:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER