Halet Çambel'e Veda

İstanbul’da 97 yaşında hayatını kaybeden arkeoloji dünyasının en önemli isimlerinden Prof. Dr. Halet Çambel için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tören düzenlendi.

Halet Çambel'e Veda

 

Prof. Dr. Halet Çambel için uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şeref Holü’nde düzenlendi. Çambel’in Türk bayrağına sarılı tabutu törenin yapıldığı salona öğrencilerin omuzlardan getirildi. Törene Çambel’in yakınları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan İstanbul Üniversitesi’nin araştırma ve toplumu bilgilendirme alanında önemli misyonlar üstlendiğini belirterek, “Bu seviyeye ulu çınarlar sayesinde ulaşmıştır. Bu isimler arasında hiç şüphesiz en önemli yeri, mevkiyi hak eden Halet Çambel hocamızdır. Kendisini rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.
 
 
 
MUĞLA’DA DEFNEDİLECEK
 
Yapılan törenin ardından ardından Çambel’in naaşı yıllarca eğitim verdiği Edebiyat Fakültesi koridorlarında gezdirilerek önce üçüncü katta bulunan Prehistorya Laboratuvarı’na götürüldü. Çambel’in cenazesi daha sonra Muğla’ya götürülmek üzere Sabiha Gökçen Havaalanı’na doğru yola çıktı.
 
1916 Berlin doğumlu olan Halet Çambel, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil eden ilk Türk kadın sporculardan biridir. Prof. Dr. Çambel, Türkiye’nin birçok bölgesinde arkeolojik kazı çalışması yürüttü. Karatepe-Aslantaş bölgesinde de kazılar ve araştırmalar yapan Prof. Dr. Çambel, neredeyse bütün ömrünü bu bölgeye adamıştır. Bilim dünyası Karatepe-Aslantaş’ı Hitit hiyerogliflerinin çözüldüğü yer olarak tanıyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER