Haksız Tutuklamaya 4 Bin Liralık Tazminat

İzmir’in Konak İlçesi’nde, çakmak almak için girdiği tekel büfesinde, sigara kaçakçılığı yapıldığı iddiasıyla polisin yaptığı operasyonda yakalanıp tutuklanan, 20 gün sonra ise tahliye edilen Turgay Keskin, beraat ettikten sonra haksız tutuklama nedeniyle Maliye’ye karşı 4 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Haksız Tutuklamaya 4 Bin Liralık Tazminat
 
Olay, geçen yıl 11 Eylül’de Dicle Caddesi’ndeki tekel büfesinde meydana geldi. İzmir polisi, Doğu ve Güneydoğu illerinden sağlanan kaçak sigaraların piyasaya sürüleceği ihbarını aldı. Belirlenen adresteki tekel büfesinin çevresinde önlem alan polis, işyerine yanaşan bir araçtan koli taşınmaya başlanması üzerine baskın yaptı. Baskında işyeri sahibi Mesut. Ç. ile diğer zanlılar Selman V., Menal. D. ve işyerine çakmak almaya girdiğini söyleyen Turgay Keskin, gözaltına alınıp, emniyete götürüldü. Ekipler, işyerinde piyasaya değeri 25 bin lira olan 2 bin 200 karton kaçak sigaraya el koydu. Dört zanlı işlemlerin ardından sevkedildikleri adliyede tutuklandı.
 
ÇAKMAK ALMAYA GİRDİM
 
Tutuklanan Turgay Keskin, ifadesinde, “Kahvede dört arakadaşımla birlikte oyun oynadım. Evime giderken, çakmağımın olmadığını farkettim. Çakmak almak için büfeye girdim. Çakmağı alıp dışarı çıkarken, polis baskın yaptı. Bana, ’sen de gel tanık olacaksın’ diyerek karakola götürdüler. Benim olayla bir ilgim olmadığını söyledim. Diğer üç kişiyi hiç tanımam" dedi. Diğer üç sanık da ifadelerinde Turgay Keskin’i tanımadıklarını belirtti. Buna rağmen Keskin, tutuklandı. Olayı soruşturan savcı dört sanık hakkında ’5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanuna Aykırılık’ suçundan, 4.5 ile 7 yıl arasında hapis cezası istemiyle, 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.
 
ÖNCE TAHLİYE SONRA BERAAT
 
Turgay Keskin’in avukatı Seyit Ahmet Akyüz, davaya bakacak mahakemenin hakimi Ali Mithat Özçakmaktaşı’na tutuklamaya karşı itiraz dilekçesi vererek, müvekkilinin yanlışlık sonucu tutuklandığını anlattı. Dosya üzerinden inceleme yapan hakim, talebini yerinde görüp, 20 gün tutuklu kalan Turgay Keskin’in tahliyesine karar verdi. Yargılama sonunda Turgay Keskin beraat ederken, sanıklar Selman V. ile Menal D. 6’şar yıl ve 15’er bin lira adli para cezsasına, Mesut Ç. de 5 yıl hapis ve 12 bin 500 lira adli para cezasına çarptırıldı.
 
4 BİN LİRA TAZMİNAT İSTEDİ
 
Müvekkili Turgay Keskin’in haksız tutuklama nedeniyle 20 gün cezaevinde kaldığını belirten avukat Seyit Ahmet Akyüz, Maliye Bakanlığı’na karşı Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 4 bin lira manevi tazminat istemiyle dava açtı. Akyüz dava dilekçesinde müvekkiliyle ilgili yargılama sürecini anlatıp, "Yaşanan bu trajikomik durum ulusal basında da yer bulmuş ve pek çok gazete haberine konu olmuştur. Bu haberler nedeniyle durumu pek çok kişi öğrenmiş ve müvekkil masumiyetini ve yaşadığı haksızlığı tanıdıklarına izah etmek zorunda kalmıştır. Haksız tutukluluk nedeniyle müvekkilimin uğradığı manevi yıkımın biraz olsun giderilmesini sağlamak için manevi tazminat davası açmak zorunda kaldık. Yasal faizi hariç 4 bin lira tazminat ödenmesini istiyorum" dedi. Davaya önümüzdeki günlerde başlanacak.
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER