Hakkari'deki Kaplıcalar Tesis Bekliyor

Hakkari’nin Boybeyi ile Sarıtaş Köyü arasında bulunan ve her yıl yüzlerce kişinin şifa bulmak için akın ettiği kaplıcalar tesis bekliyor. Kaplıcaya şifa bulmak için gelenler, Hakkari Valiliğinden kaplıca için tetis yapılmasını istedi.

Hakkari'deki Kaplıcalar Tesis Bekliyor
Hakkari’de Zap suyunun kenarında çıkan 2 termal su kaynağı, yaz boyunca Van, Hakkari, Yüksekova, Başkale, Şemdinli ilçe ve köylerinden gelenlere şifa kaynağı oluyor. Şifa aramak için Boybeyi ile Sarıtaş Köyü arasında bulunan kaplıcaya gelenler tesis yokluğu nedeniyle sıkıntılarla karşılaşıyor. Çok sayıda kişi kaplıcaya gelen kadın ve erkeklerin yan yana suya girdiklerini, soyunma yerleri olmadığı de için büyük sıkıntı çektiklerini söyledi.
 
Kaplıcaya gitmek için Zap suyu üzerinde derme- çatma direk ve tahtalardan yapılan ilkel köprünün büyük tehlike saçtığını dile getirenler şöyle yakındı:
 
"Buradaki kaplıcalar çok şifalı. Ancak, yıllardır buraya bir tesis yapılmıyor. Van, Hakkari ve ilçeler olmak üzere bir çok köyden buraya romatizma, bel fıtığı gibi hastalıkları olanlar gelip şifa buluyor. Buradan Hakkari Valisi’ne sesleniyoruz; Lütfen buraya bir tesis yapın. Burada tesis olmadığı için üzeri branda ve naylonlala kapıtalan tek kaplıcada kadın ve erkekler birer saat arayla giriyor. Tesis yapılırsa erkekler ayrı, kadınlar ayrı girecek. Özellikle buraya gelen kadınlar büyük sıkıntı çekiyor. Tek kaplıcada ayrı ayrı saatlerde yüzen kadın ve erkekler, çamurlu suda şifa buluyor. Bu da pek sağlıklı olmuyor."
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER