Hakkari'de 'Roboski' Gerginliği

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 sivilin hayatını kaybetmesinin yıl dönümü nedeniyle kepenklerin bir kısmının kapandığı Hakkari’de olaylar çıktı.

Hakkari'de 'Roboski' Gerginliği

 

28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde çoğu çocuk 34 vatandaşın savaş uçakları ile bombalanması sonucu hayatını kaybetmesi nedeniyle Hakkari’de sabah saatlerinden itibaren kepenkler kapatılmıştı. Esnafın bir kısmı öğle saatlerinden itibaren kepenk açarken, sessizliğin sürdüğü Hakkari’de iki ayrı mahallede olaylar çıktı.
 
Roboski’de yaşananları protesto eden gruplar, Dağgöl ve Yeni Mahalle’de yola barikat kurarak buradan geçen araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptı. Bunun üzerine harekete geçen polis, zırhlı araçlarla gruba gaz bombası, tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Yoğun taşlamadan dolayı kayan toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ise yol kenarındaki kanala girerek yan yattı. Şans eseri yaralanan kimsenin olmadığı olayda, zırhlı araç sıkıştığı yerden güçlükle çıkarıldı. Olaylar halen devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2013, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER