banner51

Hakkari'de İş Geliştirme Merkezi Kuruluyor

Hakkari İl Genel Meclis Başkanı Lokman Özdemir, Hakkari merkez ve ilçelerinde işsizlik sorununun gittikçe arttığını, ekonomiyi canlandırmak ve işsizlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) kurulacağını söyledi.

Hakkari'de İş Geliştirme Merkezi Kuruluyor
 
Hakkari il Genel Meclisi, kentteki işsizlik sorunu ve bundan sonra yapılabilecek projelerle ile ilgili İl Özel İdaresi’ndeki İl Genel Meclisi Toplantı salonunda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına DBP’nin 11 İl Genel Meclisi üyesi katıldı. Basın açıklamasının metnini okuyan Hakkari il Genel Meclisi Başkanı Lokman Özdemir, Hakkari merkez ve ilçelerindeki esnafın ekonomik durumlarının iyi olmadağını, işsizliğin gün geçtikçe arttığını, esnafın siftah yapmadan dükkanlarını kapattıklarını söyledi. Hakkari’de bir fabrikanın bile bulunmadığını ve bunun sorumlusunun hükümet olduğunu belirten Özdemir şöyle konuştu:
 
"Hakkari’de fabrika olmamasının birinci derecede sorumlusu hükümettir. Diğer sebebi ise, Hakkari iş adamları sorumludur. Hakkarili iş adamları Hakkari’den para kazanıp ya batıya ya da başka bir ilde yatırım yapıyor. Bu doğru değildir. Hakkari hem İran’a hem de Irak Kürdistan bölgesine komşudur. Hakkari’de fabrika kurup üretim yaparsa her iki ülkeye ticaret yapar. Yüksekova Esendere sınır kapısı yıllardır faaliyettedir. Çukurca Üzümlü ve Şemdinli Derecik sınır kapıları bir an önce faaliyete geçilirse herkes faydalanır."
 
HAKKARİ’DE İŞGEM KURULUYOR
 
Özdemir, ekonomiyi canlandırmak ve işsizlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) kurulacağını söyledi. Özdemir, Hakkari Üniversitesi koordinatörlüğünde, Hakkari Valiliği başta olmak üzere Hakkari Belediyesi, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün ortaklığıyla 8 bin 500 metrekare alan üzerine 5 milyar TL’ye mal olacak ve içinde mobilya, tekstil, matbaa, reklamcılık, el sanatları, gıda ve ambalaj gibi işletmelerin olacağı İş Geliştirme Merkezi için de ilk adımın atıldığın söyledi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER