banner51

Hakkari'de Girişimcilik Paneli

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Hakkari Valiliği, Hakkari İş-Kur Müdürlüğü, Hakkari Üniversitesi  ve Çizgi Dışı Girişim tarafından ’Düşenin değil yapan kazanır’ konulu girişimcilik paneli ve kariyer günleri düzenlendi.

Hakkari'de Girişimcilik Paneli
Hakkari Ticaret ve sanayi Odası (HATSO)’na ait konferans salonunda gerçekleştirilen panele; Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Vali Yardımcısı Cumhur Duran, Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi (DAP) Başkanı Adnan Demir, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr Erdoğan Bada, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, CHP Hakkari il Başkanı Mehmet Baş, bazı STK Temsilcileri ve 700’e yakın  esnaf, öğrenci ve girişimci katıldı. Panelde, panelistler son yıllarda ulusal ve uluslararası arenada popüler bir gündem halini alan girişimcilik kültürünün Hakkari ilinde yaygınlaştırılmasının sağlanması, yeni iş fikirlerinin ortaya çıkması konusunda farkındalığın sağlanması, gençlerin ekonomi ve istihdama katılımlarının sağlanması , girişimciliğin teşvik edilmesi gibi konular ele alındı.
 
Panelde konuşan Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Hakkari’de böyle bir panelin düzenlenmesinin çok anlamlı va faydalı olacağını söyledi. Canbolat, "Girişimcilik fırsatları görebilmek, analiz edebilmektir. Ayrıca girişimcilik disiplinler arası  bir çalışma alanıdır.Bu nedenle sosyal, demografik, ekonomik, kültürel, psikolojik faktörlerin karşılıklı bir alan olarak karşımıza çıkmakla beraber bir ülkenin, bir ilin kalkınması ve zenginleşmesi açısından girişimciliğin önemi büyüktür. Girişimciyi teşvik eden en önemli etken ise kişisel meraktır. Bunun yanında yetenek, cesaret ve bilgi daha geniş kapsamda girişimde olması gereken özelliklerdir. Bu neddenle ülkemizde kendi işini kurabilen girişimciye bakmak gerekir. Bu bağlamda gençliğin iş arayan değil, kendi işini kuran bir birey olarak yetiştirilmesi gerekir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER