Hakkari KESK'ten Tezkereye Tepki

KESK Hakkari Şubesi üyeleri, hükümetin hazırladığı tezkereyi protesto etmek amacıyla yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Hakkari KESK'ten Tezkereye Tepki
KESK Hakkari Şubesi önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, HDP Hakkari İl Eş Başkanı Rahmi Temel, DBP Merkez İlçe Eş Başkanı Cevahir Kaçar, STK temsilcileri ve KESK üyelerin de bulunduğu yaklaşık 100 kişi sloganlar atarak Bulvar Caddesi üzerindeki belediye binası önüne geldi. Basın açıklamasını KESK Hakkari Şubesi Dönem Sözcüsü Faruk Temel yaptı.
 
Hükümetinin IŞİD’e karşı çıkarmayı amaçladığı tezkerenin aslında IŞİD’e destek amaçlı olduğunu öne süren Temel, bunu kabul etmediklerini söyledi. Temel, şöyle dedi:
 
"IŞİD ile mücadele insanlık mücadelesidir. IŞİD, başta ABD olmak üzere, bölgesel ve uluslararası tüm güçlerin yarattığı, vahşet ve barbarlığın sembolüdür. IŞİD’e karşı halkların verdiği mücadele, insani değerleri, barışı, bölgede yaşayan tüm halkların özgürlüklerini savunma mücadelesidir. Bu mücadele giderek şiddetlenirken, AKP Hükümeti, Suriye ve Irak’ta yapılacak askeri operasyonlar ile ilgili yetki isteyen 2 tezkereyi meclise getirme hazırlığında. Bu tezkereye kesin olarak karşıyız. AKP hükümetinin, bölgedeki askeri varlığının çözüme değil, sorunun derinleşmesine hizmet edeceğinden kaygılıyız. Suriye’de mezhepçi çeteleri askeri, lojistik, ekonomik ve siyasi olarak desteklediği açık olan bir hükümetin, IŞİD terörüne karşı duruşunu samimi bulmuyoruz. Bugüne kadar mezhepçi çetelere karşı tek bir eleştiri getirmeyenlerin bugün ansızın bir ABD ziyareti sonrası bu sürece hızla dahil olmaları kendileri açısından ilkesiz, halklar açısında tehlikeli bir durumdur."
 
Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER