Hakim Sevgi Övüç: Bu Ülkede Artık Kadın, İnsan Olma Niteliğini Kaybetmeye Başladı

Büro Emekçileri Sendikası(BES)üyeleri adliyede Özgecan Aslan’ın öldürülmesine ilişkin basın açıklaması düzenledi. BES’in düzenlediği açıklamaya adliye görev yapan hakimler de destek verdi. Hakimi Sevgi Övüç,  "Bu ülkede artık kadın, insan olma niteliğini kaybetmeye başladı" dedi.

Hakim Sevgi Övüç: Bu Ülkede Artık Kadın, İnsan Olma Niteliğini Kaybetmeye Başladı
Anadolu Adalet Sarayı C Blok önünde toplanan yaklaşık yüz adliye personeli "Yasta değil isyandayız Özgecan’ın hesabını soracağız" yazılı pankart açarak "Kadına şiddet durdurulsun", "Özgecan için isyandayız" sloganları attı. Grubun yakasında ise Özgecan Aslan’ın fotoğrafları yer buldu.
 
"YAŞAMAK İÇİN İSYANDAYIZ"
 
BES İstanbul 3 Nolu Şube adına basın açıklamasını okuyan Derya Seçer, Türkiye’de kadınalara yaşayabilecekleri bir yer bırakılmadığını belirterek, "Katiller her yerde, bazen dolmuşta evimize gitmeye çalışırken, bazen sokakta onlarca kişinin gözünün önünde, çoğu zaman evin içinde, bazen boşanmak üzereyken, bazen bir işte çalışırken. Özgecan’ın katili, kadınlara yaşamı dar etmeye çalışan siyasi iktidar ve kapitalist sömürü düzenidir. Doğrudan iktidardan güç alarak sapıkça fetvalar yapanlar aynı zamanda bugüne kadar katledilen kadın cinayetlerinin de suç ortağıdırlar. Şunu giyme, buraya gitme, sokakta gezme, kahkaha atma, evde otur, 3 çocuk yap... Tüm bunları söyleyen iktidar, bir gün evinize dönerken bindiğiniz dolmuşta karşınıza katil olarak çıkabilir. Tecavüz insanlık suçudur. Tecavüze karşı ayaktayız. Özgecan’ı yıkan gericiliğe karşı ayaktayız. Yaşamak için isyandayız" dedi.
 
 "ÖZGECAN’IN YERİNE KENDİ ÇOCUĞUNUZUN..."
 
Ortak basın açıklamasının ardından Anadolu Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Sevgi Övüç gözleri dolarak bir konuşma yaptı. Bir anne olarak Özgecan’ın ailesine Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan Hakim Övüç güçlükle konuşarak, "Aslında söylenecek çok şey var ama sadece şu kadarını söylesem hepimiz bir şeyleri çok daha iyi anlayacağız. Bu ülkede artık kadın, insan olma niteliğini kaybetmeye başladı. ’Ey Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlarda göklerde yükselmeye layıksın’ diyen Atatürk Türkiye’sinden bugün ’Tecavüze uğrayan kadın ölsün, niye çocuk kürtajla alınıyor. Kadın kahkaha atmasın, evinde otursun ana olsun. Kadına şiddet abartılıyor, kadın erkek eşit değildir’ diyen bir zihniyet son yıllarda ülkede sistemli olarak yerleşti. Bu nedenle ben bu sistemi yerleştirenlere şunu öneriyorum, lütfen aynaya bakın Özgecan’ın yerine kendi çocuğunuzun böyle bir muameleye muhatap olduğunu düşünün ve insan olun diyorum insan, önce insan olun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER