banner51

Hafızasını Kaybetti Herşey Silbaştan

İstanbul’da 6 yıl önce geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve hafızasını kaybeden temizlik işçisi 39 yaşındaki Mahmut Türkü, Bursa merkez Osmangazi Belediyesi’nin açtığı kursta yeniden okuma- yazmayı öğreniyor. Türkü’nün en büyük arzusu ise okuma- yazmanın ardından İngilizce öğrenmek.

Hafızasını Kaybetti Herşey Silbaştan
 
Hastanede temizlik işçisi olarak çalışan evli ve 1 çocuk babası Mahmut Türkü, 6 yıl önce İstanbul’da geçirdiğ trafik kazasında ağır yaralandı. 3 ay yoğun bakımda yatan ve omuriliği zarar gören Türkü, başına aldığı darbe sonucunda da hafızasını kaybetti. Hayatının büyük bölümü silinen ve ailesini dahi hatırlamayan Türkü, hayata yeniden başladı.
 
Gördüğü fizik tedavi sonunda önce yeniden yürümeye başlayan Türkü, ardından da okuma yazmayı öğrenmek için kolları sıvadı. İlkokul mezunu olan Mahmut Türkü, Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kursları’na (OSMEK) kayıt yaptırarak tekrardan okuma yazma öğrenmeye başladı. OSMEK’in okuma yazma sınıfında haftanın üç günü üçer saatten eğitim alan Türkü, harfleri, heceleri ve kelimeleri hızla öğreniyor. Türkü, okuma yazmayı öğrendikten sonra ortaokul ve liseyi de dışarıdan bitirmek istiyor.
 
Türkü’nün en büyük hedeflerinden biri de İngilizce konuşabilmek. Yabancı dil bilen insanları çok taktir ettiğini ve kendisinin de İngilizce konuşmayı çok istediğini belirten Türkü, ne kadar zorlanırsa zorlansın, kaç yılını alırsa alsın İngilizce’yi öğreneceğini söyledi.
 
’HİÇKİMSEYİ HATIRLAYAMIYORDUM’
 
Kaza sonrasını hafızasını yeniden kazanarak hayatını hatırlamak için büyük bir mücadele içerisine girdiğini belirten Mahmut Türkü, şunları söyledi:
 
"Hafızamı kaybetmekten dolayı çok zor günler geçirdim. Kimseyi tanıyamaz, hiçbir şeyi hatırlayamaz oldum. Ne ailemi ,ne arkadaşlarımı hatırlayabiliyordum. Zaman geçtikçe ailemi hatırlamaya başladım, ancak daha eski yıllır, okul, askerlik tamamen silinmişti. Asker arkadaşlarım arıyordu ancak ben kim olduklarını dahi bilmiyordum. Aynı şekilde diğer arkadaşlarımı da tanıyamıyordum. Ancak herkes bana unuttuğum şeyleri yeniden hatırlatmak için çok yardımcı oldu. Daha önce yaşadığım şeyleri anlattılar bana. Ben de yavaş yavaş hatırlamaya başladım. Okuma yazmayı unutmuş olmam zorluğu daha da arttırdı. Hiçbir şeyi okuyamıyor, bir yere gidecekken mahalle adlarını okuyamadığım için hangi otobüse binmem gerektiğini bile başkalarına soruyordum. Küçük bir çocuk gibi yeniden sıralara oturup okuma yazma öğrenmekten utandığım için uzun bir süre bu konuda bir şey yapmadım. Ancak tüm yaşadığım zorlukların üstesinden gelebilmek için tekrardan okuma yazma öğrenmeye karar verdim yaptığım araştırma sonrasında Osmangazi Belediyesi’nin meslek edinme kurslarında okuma yazma bölümü açtığını duydum ve kayıt yaptırdım."
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER