banner51

Güvenlik Nedeniyle Erzurum'da Yargılanacak

Kars’ta geçtiğimiz Nisan ayında 9 yaşındaki Mert Aydın’ı tecavüz ettikten sonra boğarak öldürdüğü gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen 23 yaşındaki Aykut B.’nin dosyası, kamu güvenliği açısından Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Güvenlik Nedeniyle Erzurum'da Yargılanacak
 
Kars’ta 6 Nisan günü babası Yolcu Aydın’ın işyerine yemek götüren Ziya Gökalp İlkokulu 3’üncü sınıf öğrencisi Mert Aydın’ın cesedi 7 Nisan günü kent merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Karadağ çöplüğünün yanındaki boş bir tabyanın içinde bulundu. Boğularak öldürüldüğü anlaşılan Mert Aydın’ın katilini bulmak için polis kentteki mobese ve güvenlik kameralarını inceledi. Mert’in, babasının işyerinden tanıştığı oto alım satımı yapan Aykut B. ile karşılaştığı ve kırmızı renkli 36 AV 079 plakalı hafif ticari araca bindiği tespit edildi. 12 Nisan gecesi gözaltına alınan Mert’in katil zanlısı Aykut B. 13 Nisan’da tutuklanarak güvenlik nedeniyle Erzurum H Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Ailesi ve yakınları da yine güvenlik nedeniyle başka kentlere göç etti. Aykut B. hakkında Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Kars Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi.
 
Zanlı hakkında nitelikli adam öldürme, çocukların cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Aykut B.’nin dosyasının Erzurum’a nakli konusunda Kars, Ardahan Bölge Baro Başkanı İbrahim Baştimar açıklama yaptı. Baştimar, Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi’nin davanın Kars’ta görülmesinin kamu güvenliği açısından sakıncalı bulunması üzerine Mahkemenin 14 Ekim’de verdiği ara kararla dosyayı Erzurum’a gönderdiğini bildirdi. Baro Başkanı İbrahim Baştimar, davaya Erzurum’da hangi Ağır Cezanın bakacağını ve duruşma tarihinin daha sonra belli olacağını belirtti.
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2014, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER