banner51

Güvenli Okula Bayrak

Antalya'da düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası'nda, okulların güvenlik derecelerinin belirlenmesi ve güvenli okullara "bayrak" verilmesi yönünde karar alındı.

Güvenli Okula Bayrak
19. Milli Eğitim Şurası'nın Okul Güvenliği Komisyonunda, okulların güvenlik açısından düzeylerini belirlemek üzere ölçümlerin yapılarak yeterli koşulları sağlayan okullara "güvenli okul bayrağı" verilmesi kararı alındı.
 
Antalya'da düzenlenen MEB'in ''en üst danışma kurulu'' niteliğindeki 19. Milli Eğitim Şurası'nın 3. gününde, "Öğretim Programları ve Haftalık Ders Çizelgeleri", "Öğretmen Niteliğinin Arttırılması", "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması" ve "Okul Güvenliği" konularının ele alındığı komisyonlar çalışmalarını sürdürüyor.
 
"Okul Güvenliği Komisyonunda, üyeler tarafından getirilen önerilerin oylanmasına başlandı. Her okulda güvenlik görevlisi ve sağlık personeli olması yönündeki görüş komisyonda oy birliğiyle benimsendi.
 
Okulun ve çevresinin risk analizinin yapılması ve okul güvenliği açısından risk grubuna giren okullara yönelik süreç odaklı önlemlerin alınması yönünde grup kararı da öne çıktı.
 
Bunun yanında okulların güvenlik açısından düzeylerini belirlemek üzere ölçümlerin yapılarak yeterli koşulları sağladığında "güvenli okul bayrağı" verilmesi yönündeki öneri benimsendi. Okul güvenliğine katkı sağlayan öğrenci, veli ve okul çalışanlarının bu kapsamda ödül verilmesi önerisi de oy birliğiyle kabul edildi.
 
İhtiyaç duyulduğunda okul paydaşlarının okul güvenliği konusunda farkındalıklarının arttırılması amacıyla ihmal, istismar, şiddet, ilk yardım gibi eğitimlerden geçirilmesi önerisi de komisyonda kabul edilen öneriler arasında yer aldı.
 
Diğer yandan okul servis sürücülerinin, okul ve yol güvenliği konularında, her eğitim yılı başında yeniden bir eğitim programına tabi tutulması ve okul güvenliği sertifikası olmayan sürücülerin çalıştırılmaması da komisyonda kabul edildi.
 
Okul güvenliği konusunda uzmanların yetiştirilmesi ve bu uzmanların il veya ilçe düzeyinde istihdamının gündeme geldiği komisyonda, bu öneri de komisyon üyelerinin oy birliğiyle benimsendi.
 
Öte yandan "Eğitim Yöneticilerinin Niteliğinin Arttırılması"nı konu edinen komisyonda ise devlet okullarında eğitim yöneticisi olmak için lisans mezunu olunması gerektiği oy birliğiyle grup kararı olarak kabul edildi.
 
Müzakereler, neticesinde oy birliğine varılan maddeler, genel kurula sunulmak üzere hazırlanan rapora ekleniyor. Gruplar, yarın da çalışmalarını sürdürecek. Gruplarda, hazırlanan raporlar, 6 Aralık Cumartesi günü genel kurulda oylanacak ve kabul edilen öneriler tavsiye kararlarına dönüşecek.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER