Gündemdeki Soruları Yanıtladı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Mövenpick Otel’de, İslam İşbirliği Teşkilatı Yönlendirme Komitesi Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından Bakan Müezzinoğlu gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gündemdeki Soruları Yanıtladı
"OLAĞANÜSTÜ BİR SALGIN DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL"
 
Son 10 gündür hekimlerin grip vakalarıyla karşılaştıklarını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Bir kaç ciddi seyreden vakamız var. Ama şu anda olağanüstü bir salgın durumu söz konusu değil. Bilim Kurulumuz da gerek Fransa’da, gerek Almanya’da, Avrupa’daki gidişatı gözlemliyor. Şu anda olağanüstü kamuoyunu teyakkuza geçirecek bir durum söz konusu değil. Özellikle çocuklarımızı tüm toplum açısından, hijyen özellikle el temizliğine daha çok dikkat etmelerini, diğer taraftan bol sulu gıda almalarını bir de aşarı yoğunluk ve yorgunluktan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz" diye konuştu.
 
"SINIRLARDA VİRÜSÜ KONTROL EDECEK HALİMİZ YOK"
 
Bakan Müezzinoğlu, "Sınırlarda bir sıkıntı var mı?" şeklindeki soruya da "Sınırlarda virüsü kontrol edecek halimiz yok. Neticede virüs pasaportlu gelmiyor" dedi.
 
"HERKES SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN PLANLARINA UYMAK ZORUNDA"
 
LÖSEV’e ilişkin soru üzerine Bakan Müezzinoğlu, "LÖSEV ile ilgili daha fazla konuşmak istemiyorum. Neticede Türkiye’de tüm özel, vakıf hastaneleri Sağlık Bakanlığı’ndan bir ruhsat alma ve planlamaya uymak gibi bir görevi ve sorumluluğu var. O zaman Sağlık Bakanlığı’nın bir anlamı olmaz. Ruhsatlandırma gibi bir yetki Bakanlıkta ise ya Türkiye’nin 78 milyonunun sağlığından sorumlu olarak Sağlık Bakanlığı varsa, herkes Sağlık Bakanlığı’nın planlamalarına uymak zorunda" şeklinde konuştu. LÖSEV yönetiminin baştan Sağlık Bakanlığı’na yaptığı müracaatın arkasında durması gerektiğini belirten Bakan Müezzinoğlu, yaptıkları müracaatın karşılığının verildiğini de belirtti.
 
"ÜLKEMİZDE 900 LÖSEMİLİ ÇOCUĞUMUZ VAR"
 
"LÖSEV Başkanının ’Cumhurbaşkanı, Başbakan izin ver’ der şeklinde bir değerlendirmesi var neler düşünüyorsunuz?" şeklindeki soruya Bakan Müezzinoğlu, "Demokratik ülkelerde, Türkiye’de, hukuk devletlerinde farklı makamları bu işlerin aracı yapmak doğru değil. Burada bir lösemili çocuklarımız bu anlamda kullanılıyor. İki, aileleri kullanılıyor. Ondan sonra diğer makamlar kullanılmaya çalışılıyor. Kamuoyu baskısı yapılarak kullanılmaya çalışılıyor. Ülkemizde (her yıl) 900 lösemili çocuğumuz var, LÖSEV 40 çocuğumuzu tedavisi yapıyor. Bu anlamda onların bu çocukları tedavi etmelerinden dolayı teşekkür ediyoruz" diye cevap verdi.
 
Sağlık Bakanlığı olarak Türkiye’nin her köşesindeki lösemili çocukları düşünmek zorunda olduklarını ifade eden Bakan Müezzinoğlu,
 
"Bu ülkenin toplam 161 çocuk hematoloğu ve onkoloğu var. Biz bunları planlamak durumundayız. Dolayısıyla bu planlamaya da LÖSEV ya da bir başkası uymak durumunda" ifadelerini kullandı.
 
"KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM"
 
"Kamuoyunda estirilmeye çalışılan sanki bir hayır kurumunun önü kesiliyormuş algısında, rantın gizlenme amacı olabilir mi?" şeklinde sorusuna Bakan Müezzinoğlu şöyle cevap verdi: "Onu kamuoyunun taktirine bırakıyorum. Herhangi bir özel sektör, vakıf ya da dernek bir sağlık kuruluşu açacak ise bu planlamalarına uymak durumunda ve ruhsat alma durumunda. Bu planlamalarla ilgili bize 2-3 yıl önce yaptıkları taleplere biz cevap vermişiz. 50 yataklı. Sonra bizim ihtiyacımız daha çok demişler 100 yatağa izin vermişiz. Ama biz binayı 400 yatak yaptık denirse bu olmaz. Dolayısıyla demokratik ülkelerde, bu şekilde bir algı operasyonunu doğru bulmuyorum."
 
"BU TIBBİ BİR KARARDIR"
 
"İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki kürtaj iznine ilişkin neler söyleyeceksiniz?" şeklindeki soruya Bakan Mehmet Müezzinoğlu, "Kürtajla ilgili karar idari bir karar değildir. Dolayısıyla Sağlık Bakanını veya yöneticilerinin vereceği bir karar değildir. Bu tıbbı bir karardır. Hekim veya konsey karar verir. Dolayısıyla burada hekim arkadaşımız gerekli takipleri yaptıktan sonra bir izin konusunda tıbbi endikasyon konusunda bir şey varsa bunu bilim kuruluna götürür ve o da karar verir. Buralarda yanlış kararlar verildiyse ya da uygulamalar yapıldıysa biz idari veya mesleki inceleme başlatırız. Burada da öyle bir şey söz konusu değil" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER