Gümrük Kapısı'ndaki Operasyonda 124 Kilo Uyuşturucu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gürbulak Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda yaklaşık 124 kilo uyuşturucu madde ele geçirildiğini duyurdu.

Gümrük Kapısı'ndaki Operasyonda 124 Kilo Uyuşturucu
Bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasına göre Türkiye’ye giriş yapmak üzere İran’dan Gürbulak Gümrük Sahası’na gelen İran uyruklu bir şahsın yönetimindeki bir TIR giriş ve tescil işlemlerinin ardından riskli bulunarak izlemeye alındı. Fransa’ya yük götüren İran plakalı araç, gümrük muhafaza ekipleri tarafından X-Ray taramasına sevk edildi. Yapılan taramada X-Ray operatörleri araç dorsesinin yan tarafında bulunan tahtaların içinde farklı yoğunluk tespit etti. Tarama sonucunda şüpheli yoğunluk tespit edilmesi üzerine, arama hangarında yapılan detaylı aramada eğitimli köpekler dorsenin yan tarafında bulunan destek tahtalarına tepki verdi. Bunun üzerine, yan duvarlara destek için dizilmiş tüm tahtalar indirildi. Gümrük ekiplerinin ikiye ayırdığı tahtaların içerisinde preslenmiş ve vakumlanmış maddeler olduğu tespit edildi. Boşlukları düzgün kesilmiş tahta parçalarının üzerine ağaç tutkalı doldurularak aynı şekilde kesilmiş başka bir tahtadan kapakla birleştirildiği, daha sonra fırınlanmak ve preslenmek suretiyle dışarıdan bakıldığında yekpare bir tahta görüntüsü verildiği anlaşıldı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın konuya ilişkin yazılı açıklamasında yer alan diğer bilgiler ise şöyle:
 
"Enlemesine yarılan tahtaların içinde vakumlanmış vaziyette yer alan maddelerden numuneler alındı. Yapılan tespit çalışmaları sonunda toplamda daralı ağırlığı yaklaşık 124 kilogram gelen uyuşturucu maddeye el konuldu. Afyon sakızı olduğu tahmin edilen maddenin piyasa değerinin 2 milyon TL olduğu bildirildi. Geçtiğimiz aylarda da, aynı yöntem kullanılarak Gürbulak Gümrük Kapısı’ndan kaçırılmaya çalışılan 9 milyon 800 bin TL değerinde 168 kilogram uyuşturucu madde, gümrük personelinin dikkati ve titiz çalışmaları sonucu ele geçirilmişti. Yine, yılbaşından bu güne kadar aynı gümrük kapımızda 7 olayda 18 milyon 200 bin TL değerinde 345 kilogram uyuşturucu madde ele geçirildi. Kaçakçılık olayları ile ilgili olarak bugüne kadar 10 kişi hakkında Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu."
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER