Gül'den Gündeme İlişkin Açıklamalar

Erzincan Valiliği’ni ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme dair sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Gül, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin ziyaretine ilişkin, Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Komşularımızla pozitif ajandada buluşup dostluk, iş birliği ve dayanışma içerisinde olursak o zaman birbirimize çok faydamız olur” dedi.

Gül'den Gündeme İlişkin Açıklamalar
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Valiliği’ni ziyareti sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. 
 
Soru: “Sayın Cumhurbaşkanım, yarın Diyarbakır’da önemli bir buluşma gerçekleşiyor. Hem Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, hem Bölgesel Yönetimin Lideri Mesut Barzani. Ayrıca Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses düet yapacak. Değerlendirmelerinizi merak ediyoruz, yarınki buluşmayla ilgili?” 
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Türkiye büyük bir ülke. Sadece nüfusuyla değil, tarihiyle de büyük bir ülke. Tarihimize baktığımızda da bugün Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalan ve komşu ülkeler haline gelen birçok ülkede hep akrabaları, dostları, soydaşları olan bir ülke. Bu çerçevede baktığınızda güneyde, Irak’ta Türkmenler, Kürtler hepsi bizim akrabalarımızdır. Dolayısıyla bunlarla her türlü dostluk bağlarımızı güçlendirmek eminim ki hem bizim çıkarımızadır, hem onların çıkarınadır hem de bu insani ilişkiler, akrabalık ilişkileri olan vatandaşlarımızın hepsinin çok mutlu olacağı bir şeydir. Bu şekilde görüyorum bunu. Bu Türkiye’nin kendisine olan özgüvenidir açıkçası. Ne kadar komşularımızla pozitif ajandada beraber olursak, ne kadar komşularımızla dostluk, iş birliği ve dayanışma içerisinde olursak o kadar çok birbirimize faydamız olur.” 
 
Soru: “Sayın Cumhurbaşkanım, anlamlı bir zamanda gerçekleşiyor bu buluşma ve bu nedenle de çok sayıda yorum, çok sayıda tartışma yapılıyor özellikle PYD ile Erbil arasında gerginliğin olduğu bir dönem. Yine bir iddiaya göre Rojava’da devrim yapıldığı iddiası var. BDP’nin biraz çekincesi var. Bu nedenden ötürü çok sayıda yorum yapılıyor. Çözüm sürecinde acaba İmralı’nın yerine mi Barzani geliyor gibi. Ben bu soruya bağlantılı ek bir soru sorabilir miyim? BDP ile İmralı ziyaretiyle ilgili ortaya atılan bir iddia var. Çözüm sürecinde uluslararası gözlemciler devreye girecek şeklinde. Bu iddia doğru mu? Eğer doğruluk payı varsa uluslararası gözlemciler çözüm sürecinde kimler?” 
 
KOMŞULARIMIZLA, ÖZELLİKLE IRAK’LA, İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK HEPİMİZİN YARARINA”
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Türkiye açık bir toplum. Basın hürriyeti var, herkesin ifade hürriyeti var. Dolayısıyla bu tip büyük tabii ki dikkat çeken olaylarla ilgili herkes yorum yapabilir, herkes bir şekilde bunları izah edebilir. Kim nereden bakarsa bir haklılık noktası da bulabilir. Bunları sadece takip etmek gerekir. Ama işin özü olarak baktığımızda demin söylediğim gibi anlamak gerekir bunu. Demin söylediğim şekilde anlarsak o zaman bu Türkiye’nin çıkarına olur, hepimizin de çıkarına olur. Nedir söylediğim? Komşularımızla ilişkilerimizi geliştirmek, özellikle Irak olduğunda. Nasıl Irak’taki Türkmenler bazı vatandaşlarımızın akrabalarıysa aynı şekilde Irak’taki Kürtler de bazı vatandaşlarımızın akrabalarıdır. Bu bir gerçektir, realitedir. Bu çerçeve içerisinde dostluklar ne kadar çok gelişirse, ne kadar hepimiz ortak ajandalarda beraber olursak, ortak programlarda beraber olursak, o kadar çok bunun faydası olur. Bunun öbürü detaydır açıkçası nereden bakarsanız. Sizin sorunuza gelince bu bizim tamamen kendi millî meselemizdir. Kendi problemlerini kendi çözen bir ülke olmak, bu çok önemlidir. Kendi problemlerinize başkalarını karıştırırsanız, bu büyük güçlerin yapacağı iş değildir. Onun için esas zaten bu sürecin değeri de buradan gelir. Tamamen kendi irademizle ve kendi niyetimizle başlayan bir süreçtir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde yabancı gözlemci veya herhangi bir şekilde yabancı ilişkisi söz konusu değildir bu işlerde.” 
 
Soru: “Efendim, bir tartışma oldu, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili, dershanelerle ilgili. Dershanelerin kapatılmasına olumlu yaklaşan ve olumsuz yaklaşanlar var. Dün de medyaya bir taslak yansıdı. Bir taraftan da dershanelerin kapatılmasına, hukukun üstünlüğü, devlet teşebbüs hürriyeti açısından evrensel değerlerle bağdaşmadığı yönünde bazı yorumlar var. Sizin bu konuda değerlendirmeniz nedir efendim?” 
 
DERSHANELERİN KAPATILMA KARARI
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Bununla ilgili, aslında uzun vadeli bir program var, gördüğüm kadarıyla. Tabii ki bir ülkede okullar varken, o okullara paralel başka bir eğitimin olması aslında çok hoş değil. Ama önce bunun sebeplerini elbette yok etmek gerekir. Böyle bir ihtiyacı ortadan kaldıracak. Bunlar nihayetinde arz talep meselesidir. Ama bunların eminim ki gayet dikkatli şekilde bütün eğitimciler, herkes konuşacaklardır, itirazlar yapılacaktır. Bunlar dinlenerek muhakkak ki bir yol alacaktır. Bildiğim kadarıyla şu anda kesinleşmiş değil, henüz çalışma aşamasında. Dolayısıyla Bakanlık bir çalışma yapacaktır, Meclis’te, Komisyon’da görüşler alınacaktır. Neticede Genel Kurul’a nasıl gidecek program, nasıl doğrusu onu da tam bilemiyorum ama eminim ki bütün bunlar dikkate alınarak bir çalışma yapılacaktır.” 
 
Soru: “Efendim, Sayın Bülent Arınç dün İstanbul’da bir açıklama yaptı. ‘Aktif olarak siyaseti bırakabilirim’ dedi. Bu konuyla ilgili değerlendirmeleriniz nedir?” 
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Açıklamasını yaptı. Gayet güzel bir açıklama doğrusu.” 
 
Soru: “Yine dış politikadan Suriye ile ilgili biraz önce bahsettiğiniz olayla ilgili efendim, Türk hükümeti her zaman şunu der: Kuzey Suriye’de bir oldu bittiye asla müsaade etmeyiz. Ancak PYD Lideri Müslim bir açıklama yaptı. Kamışlı’da bir meclis kurdular. ‘Bu özerk devlet değil ama ön adımı’ dediler. Türkiye’nin tavrı nedir bu konuda?” 
 
SURİYE’NİN PARÇALANMASINA ASLA MÜSAADE EDİLEMEZ”
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Şimdi tabii maalesef, Suriye büyük bir karmaşa ve kargaşa içindedir. Allah kimsenin evini, ülkesini bu hale getirmesin. Bizim için önemli olan Suriye halkının tamamının istikrarlı ve huzurlu bir ortama ulaşmaları, Suriye’nin toprak bütünlüğünün kesinlikle herhangi bir şekilde zarara ve herhangi bir şekilde tehdide uğramamasıdır. Şu anda kuzeyde özellikle çok otorite boşluğu vardır. Birçok şehirlerde bir gün biri hâkim bir gün biri hâkimdir. Ve maalesef çok sayıda grup söz konusudur. Yüzün üzerinde neredeyse grup söz konusudur. Bazen kendi aralarında da mücadeleler söz konusudur. Biz tabii ki Suriye’de yeni bir düzenin kurulmasını, halkın mutlu olacağı demokratik bir düzene geçişe ve istikrarın bir an önce sağlanmasına çok önem veriyoruz. Türkiye’de kamplarda 200 bini geçen ama şehirleri de eklediğinizde 600 bin civarında Suriyeli insan yaşıyor; misafirler olarak, göçmenler olarak, ne derseniz deyin doğrusu. Bunların bir an önce ülkelerinin huzur bulduğunu, ülkelerine dönmesini arzu ediyoruz. Herhangi bir şekilde Suriye’de, Suriye’nin parçalanmasına, Suriye’de herhangi bir şekilde oldu bittilere de açıkçası müsaade edilmez, bunun da herkes tarafından bilinmesini isteriz. Ama Suriye’dekiler de bizim akrabalarımız. Baksanıza sınırımızda öyle yerler var ki maalesef sınırlar vaktiyle yapılırken bir kasabanın içinden köyün içinden geçmiştir. Bayramlarda bunu görüyorsunuz, insanların nasıl karşı karşıya geldiklerini. Bir zamanlar mayınlarla buralar ayrılmıştı. Maalesef bu acılar yaşanmaktadır. Bunlar aynı zamanda insanidir. Dolayısıyla Suriye’de de hem oradaki Araplar, hem oradaki Türkler, Türkmenler, yine hepsi onlar da bizim akrabalarımızdır. Özellikle sınırlarımıza yakın olan yerleşim yerlerinde. Onun için oralarda hiçbirinin ezilmesini de istemeyiz. Birinin birine üstünlük sağlayarak herhangi bir şekilde orada bir emrivaki olmasını da arzu etmeyiz, bunun da bilinmesini isterim.” 
 
Soru: “Anayasa komisyonu toplantısında, son toplantıda, AK Parti milletvekilleri, artık biz bir çözüm bulamıyoruz. Neticede masadan kalkması gerekti ve gitti. Şimdi toplantı pazartesi gününe ertelendi, muhalefet partileri de karşı çıkıyorlar, masadan kalkmaya. Bununla ilgili görüşünüzü soracaktım. Bir de Türkiye gündeminde çok tartışıldı efendim, öğrenci evleriyle ilgili. Bir valilik denetimi gündeme geldi. Çok tartışılıyor hala. Bununla ilgili görüşünüz nedir?” 
 
YENİ ANAYASA SÜRECİ
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Şimdi yeni bir Anayasa yapılmasını en çok destekleyenlerden ve bu yönde çok yol gösterici olanlardan biriyim, Cumhurbaşkanı olarak. Bununla ilgili çok, doğrusu görüşmeler, konuşmalar yapıldı. TBMM’de yaptığım konuşmalarda özel hep yer verdim. Ama açıkçası, şu anda bir şey söylemek istemiyorum. Nihayetinde siyasetin de kendi gerçekleri vardır. Bugünkü ortam içerisinde açıkçası nereye varılır, bir şey söylemek istemem. Ama eğer herhangi bir uzlaşma, herhangi bir başarı söz konusu olursa, hepimiz tabii ki Türkiye olarak çok büyük bir mutluluk duyarız.” 
 
Soru: “Öğrenci evi konusu?” 
 
ÖĞRENCİ EVLERİ TARTIŞMASI
 
Cumhurbaşkanı Gül: “Çok tartışıldı, herkes bir tarafa çekti bu işleri, aslında mesele gayet ortada. Her yerde çok üniversite açıldı, üniversite var. Tabii ki üniversitelerde, bildiğim kadarıyla, 1,5 - 2 milyona yakın öğrenci var. Bu kadar yurt yok. Dolayısıyla bunlar hep arz-talep meselesi olarak tabii ortaya çıkıyor. Bunlardan dolayı ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıklar söz konusu olabilirse, problemler, adli meseleler olursa tabii ki bunlarla ilgili de gereği yapılır. Ama bunlar, Türkiye bir hukuk ülkesidir, hepsi hukukun üstünlüğü çerçevesi içerisinde ve ihtiyaçlar çerçevesinde olacak konulardır. Ama siyasetin yine doğası gereği herkes bir tarafa çekerek yorum yapıyor, gördüğüm kadarıyla.”
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER