Greenpeace'den Önemli Açıklamalar

Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi’nde yapımı planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nde, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci sonuçlanmadan inşaat çalışmalarını görüntülerle gündeme getiren Greenpeace, bölgede inşaatın boyutlarının büyüdüğünü iddia etti.

Greenpeace'den Önemli Açıklamalar
 
Rosatom Şirketi’nin henüz Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu’nu (ÇED) almadan inşaatla ilgili faaliyetlere başladığını öne süren Greenpeace, bunun bilirkişi raporuyla da doğrulandığını açıkladı. Greenpeace’in elde ettiği video ve fotoğraflardan olayın açık bir şekilde görüldüğünü belirten Akdeniz Kampanyalar Yöneticisi Hilal Atıcı, "Bilirkişi raporuna göre, sahaların tümünde iş makinesi ile önceden çalışma yapılmış ve halen bir kısmında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların yürütüldüğü alanların bir kısmı izin alanının dışında kalıyor ve bu alanın 5265 metrekarelik kısmı orman arazisi" dedi.
 
’ROSATOM SKANDALA İMZA ATIYOR’
 
27 Ocak günü Mersin Barosu’nun bu bilirkişi raporu üzerine suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatan Hilal Atıcı şunları söyledi:
 
"Çernobil gibi büyük bir felaketin sorumlusu Rosatom, daha nükleer santral kurulmadan Türkiye’de de bir skandala imza atıyor. Bırakın izinleri tamamlamadan arazi düzeltme çalışmalarına başlamayı, bilirkişi raporuna göre şirket, izni olmadan orman alanlarında da faaliyet gösteriyor. Burada hukuksuz bir şekilde başlatılan inşaat çalışması ve orman alanlarına girilmiş olması konusunda yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin nasıl bir tutum izleyeceğini merakla bekliyoruz."
 
Rosatom şirketi bugüne dek Çevre Bakanlığı’na 2 kez ÇED raporu sunmuş, formattaki ve içerikteki eksiklikler nedeniyle bu rapor Bakanlıktan geri dönmüştü.
 
Şirket şimdi 3’üncü kez ÇED raporunu sunmaya hazırlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER