banner51

Gözaltındaki Polislerin 6'sı Adliyeye Sevk Edildi

6 POLİS MEMURU SERBEST

Gözaltındaki Polislerin 6'sı Adliyeye Sevk Edildi
Antalya’da ’Paralel Yapı Operasyonu’ kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen polislerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Adliyeye getirilen 13 kişiden 6 polis memuru savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 7 rütbeli polis ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Serbest bırakılan polis memurlarının Süleyman Çark, Adem Tiyekli, Tuba Özeser, Nihat Yalçındağ, İsa Başar ve Hülya Ünal olduğu öğrenildi. Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen rütbeli personelin ise 2’nci Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Dölek, 3’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, komiserler İsa Yıldırım, Asım Demirel, Rüştü Çetinkasap ve Şenol Oral olduğu belirtildi. Bu arada gözaltına alınacak polis memurlarından M.D.’nin ABD’de olduğu, bu nedenle daha önce 14 olarak açıklanan gözaltındaki polis sayısının 13 olduğu bildirildi.
 
Yaklaşık 9 saat süren savcılık ifadesinin ardından serbest kalan polis memurlarının avukatlarından Erdal Taş, dosyanın içeriği itibariyle tutuklanmayı veya adli kontrolü gerektirecek, somut bir delil bulunmadığını ileri sürdü. Avukat Taş, şunları söyledi:
 
"Biz bunu özelikle savcılık aşamasında belirttik. Somut delil ve herhangi bir belge bulunmamaktadır. Sadece müfettiş raporu neticesinde böyle bir operasyon ve gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir. Suçlamalar genellikle 2010 ile 2013 yılları arasına ait dinlemelerin kayıtlarıyla ilgili hususları kapsamaktadır. Bunların hepsi yasal çerçevede yapılan yasal önleyici dinlemelerdir. Herhangi bir somut cezalandırıcı, suçlandırıcı belgeler bulunmamaktadır. Biz arkadaşların geri kalanlarında sorgu ve mahkeme aşamasında serbest bırakılmasını bekliyoruz."
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER