banner9

'Gözaltındaki Gençlerle Görüşemedik'

CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, Beyazıt’ta YÖK protestosu sırasında gözaltına alınan 21 üniversite öğrencisiyle görüşmek için akşam saatlerinde Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Emniyet binasından çıkışta gazetecilere açıklama yapan Eren Erdem gözaltındaki gençlerle görüşemediklerini söyledi.

'Gözaltındaki Gençlerle Görüşemedik'
CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, Beyazıt’ta YÖK protestosu sırasında gözaltına alınan 21 üniversite öğrencisiyle görüşmek için akşam saatlerinde, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne geldi. Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Erdem, "Vatan Emniyette 21 genç var. Göz altındaki gençlerle görüşmek istedik. Fakat emniyet mensuplarının bir engellemesiyle karşılaştık. Biz milletvekilleri olarak buradaki durumu gözlemlemek zorundayız. Ancak bizler bu gençleri göstermeyeceklerini söylediler. Buradaki gençler 2911 sayılı kanun kapsamında burada tutuluyorlar. Bu da toplantı ve gösteri kapsamında bir süreç. Polise mukavemetle ilgili bir süreç. Buradaki arkadaşlar Anayasa’yı askıya almaktan tutulmuyorlar burada. Buradaki arkadaşlar 12 Eylül faşizminin kaldırılmasını istemişler. Bu 21 genç yaka paça gözaltına alınmış. Biz de bu arkadaşlarını durumunu öğrenebilmek için buraya geldik. Bizimle bu arkadaşları görüştürmemek için direniyorlar. Biz de görüşmek konusundaki ısrarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda vali ve Meclis Başkanı ile görüştük. Arkadaşların durumunu gözlemleyene kadar burada kalmaya devam edeceğiz. Maalesef bu bizim açımızdan üzücü bir durumdur" dedi.
 
"BURASI GECEKONDU VE ÇADIR DEVLETİ DEĞİL"
Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:
"Emniyetin hemen bir seçim akabinde böylesi bir yaklaşım sergilemesi Türkiye demokrasisi açısından çok düşündürücüdür. Bu kadar basit bir eylemden dolayı göz altına alınan gençlerle milletvekillerinin görüştürülmemesi Türkiye’nin geleceği açısından çok düşündürücüdür. Emniyet mensupları bu tarafgir tutumlarını sürdürdüğü takdirde Türkiye’deki toplumsal barışı sağlamak mümkün değildir. Vicdan sahiplerinin bu konuda daha duyarlı ve tutarlı bir tutum sergilemeleri gerekiyor. Yani buradaki 21 genç çok basit bir gösteri nedeniyle göz altındadır. Ve milletvekilleri bunlarla görüşemiyor. Böyle bir şey olur mu? Burası gecekondu, çadır devleti değil. Geleceğiz, gözlemleyeceğiz. Buradaki durumu öğreneceğiz. Burada emniyet adeta muhalefet partisinin milletvekili olmamızdan bir tutumla adeta bize bir ambargo koymaya çalışıyorlar. Biz bu ambargoyu delene kadar buradayız."
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER