Görmez'den Çağrı: 'Gelin Camide Dünya Kelamını Konuşalım'

Bursa’da gençlerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerde birbiriyle sohbet eden gençlere karşı toplumda yanlış bir algı oluştuğunu belirterek, "Camiler, gençliğimizin dinimizin mubah gördüğü her türlü hal ve hareketi yapabilecekleri bir mekan olmalı. Camide dünya kelamı konuşulmaz’ deniliyor. Bu doğru değil. Gelin camide dünya kelamını konuşalım. Yeter ki konuştuğumuz kelam güzel olsun. Hoş, anlamlı ve faydalı olsun" dedi.

Görmez'den Çağrı: 'Gelin Camide Dünya Kelamını Konuşalım'
Bursa’da İl Müftülüğü ve Erguvan Gençlik Derneği tarafından Merinos Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Diyanet- Gençlik Buluşması’na, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, müftülük personeli ve gençler katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Geç Kalma Genç Gel’ sloganı ile yürüttüğü proje hakkında bilgi veren Görmez, amaçlarının geçmişte yapılan ihmalleri ve hizmet kusurlarını ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.
 
CAMİLERİMİZ YILLARDIR HAYATIN KIYISINDA KALDI
 
Camileri hayatın kıyısından, hayatın merkezine, kalbine çekmek istediklerini ifade eden Görmez, “Sadece belli bir yaşın üzerinde vatandaşlarımızın gidip ibadet ettikleri mekan değil. Çocukların, gençlerin, kadınların, toplumun her kesiminin aynı zamanda gidip muhabbet edebildikleri, kaynaşabildikleri, ruhen ve manen kendilerini geliştirebildikleri mekana dönüştürmek istiyoruz. Bu yıl cami ve gençlik buluşması ile asıl amacımız camileri gençliğin anlam arayışına cevap veren mekana dönüştürmek. Üzerine durduğumuz diğer hususta, cami içinde diyanet olarak kullandığımız dil maalesef gençliği kuşatan bir dil değil. Onların gönül dünyasına hitap edebilecek bir gönül dili arayışını gençlerle birlikte gerçekleştirebilmeyi düşünüyoruz. 81 ilimizde bunun için il müftülüklerimiz çalışmaları gençlerle birlikte yürüttüler. Gençlik, manevi hayatını kemiren pek çok tehlikelerle karşı karşıya. Camiler, mabetler tarih boyunca insan oğlunun gönül, ruh dünyasını, inşa etmesine yardımcı olan önemli müesseseler. Ama bizim toplumumuzda yıllardır cami biraz hayatın kenarında, kıyısında kaldı. Ve sadece belli yaşın üzerinde insanların gidip ibadet ettikleri, namaz vakitlerinde açılan, namazdan sonrada kapanan birer mekan olarak algılanmaya başladı. Bu kesinlikle doğru değil" dedi.
 
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak camileri gün içinde devamlı kapısı açık olan, gençlerin sohbet edebildikleri bir mekan haline getirmeyi istediklerini yineleyen Görmez, camilerin buna göre yeniden tasarlanacağını kaydetti.
 
CAMİLER DİNİN MUBAH GÖRDÜĞÜ HAL VE HAREKETLER YAPILABİLİR
 
Din görevlilerinin gün içinde camide ne kadar mesai yapacakları ve camilerde nasıl değişiklikler uygulanacağının sorulması üzerine Görmez, camilerin sıradan devlet daireleri olmadığını vurguladı. Görmez, camilerin günün belli saatlerinde açılan ve kapanan mekanlar olmadığını ifade ederek, 24 saat camilerin açık olması gerektiğini belirtti. Caminin önünden geçerken ibadet etmek isteyen birisinin içeriye girerek sorularına da cevap alabilmesi gerektiğini kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Camiler, gençliğimizin dinimizin mubah gördüğü her türlü hal ve hareketi yapabilecekleri bir mekan olmalı. Toplumda yanlış bir algı var. Gençler camiye gittiği zaman birbirlerinin kulağına bir şey fısıldadığı zaman dahi büyükler tarafından ‘Camide dünya kelamı konuşulmaz’ deniliyor. Bu doğru değil. Ben gençlere çağrıda bulundum. Gelin camide dünya kelamını konuşalım. Yeter ki konuştuğumuz kelam güzel olsun. Hoş, anlamlı ve faydalı olsun" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER