Görme Engelli Taha'nın Karate Azmi

Tokat’ta sadece ışık algısı bulunan Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Turan Delimehmetoğlu’nun tavsiyesi üzerine duyusal organlarını geliştirmek için ailesi tarafından karate kursuna gönderilen görme engelli 10 yaşındaki Taha Gül’ün azmi ve gayreti takdir topluyor.

Görme Engelli Taha'nın Karate Azmi
Tokat’ta Hayrettin (39) ve Suzan (38) Gül çiftinin iki çocuğundan küçüğü olan Taha Gül, dünyaya doğuştan görme engelli olarak geldi. Sadece ışığı algılayabilen Taha Gül, ailesi tarafından tedavi amacıyla sık sık Ankara’ya götürüldü. Fakat tedavide sonuç alınamayan Taha Gül’ün ailesine, Gazi Üniversitesi Görme Engelliler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Turan Delimehmetoğlu tarafından ’karate’ kursu tavsiye edildi. Taha Gül gibi sadece ışık algısı bulunan Turan Delimehmetoğlu’nun bu tavsiyesi üzerine Gül ailesi çocuklarını Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan karate kursuna yazdırdı.
 
Haftanın 4 günü Hüseyin Akbaş Spor Salonu’nda düzenlenen kursa ailesi tarafından getirilen Yavuz Sultan Selim Görme Engelliler 3’üncü sınıf öğrencisi Taha Gül, 15 arkadaşı ile birlikte kursa katılıyor. Burada karate antrenörü Abdurrahman Acar tarafından yaklaşık 1.5 saat süren çalışmaya katılan Acar, azmi ve gayreti ile dikkat çekiyor. Gözlerinin görmemesine rağmen hocasının isteklerini eksiksiz yerine getiren Taha Gül, yaptığı hareketler ile de hem arkadaşlarının hem de hocasının beğenisini topluyor.
 
"AZİMLİ ÇALIŞIYOR"
 
Karate antrenörü Abdurrahman Acar, "Bizle ailesi irtibata geçti. Biz de bütün antrenörlerimiz ile birlikte sayın bakanımızın desteğiyle engelli kursuna katılmıştık. O eğitim doğrultusunda karatede görme engelli yok ama bu çocuğumuz ortada bırakmamak için Türkiye’de bir ilk olarak görme engelli çocuğumuza karate öğretmeye çalışıyoruz. Taha’dan memnunuz, azimli ve çalışıyor. İnşallah ileriki zaman da çok çok iyi olacak. Diğer öğrencilere kıyasla çok zor oluyor, özel ilgi ve alaka istiyor. Ama diğer çocuklarımızdan daha çabuk öğreniyor diyebilirim" dedi. Buradaki amaçlarının Taha Gül’ü topluma kazandırmak olduğunu belirten Acar, duyusal organlarını geliştirip daha rahat hareket etmesini sağlamak ve sokakta bastonla yürüyebilmesini hedeflediklerini söyledi.
 
Karate kursuna katılmaktan memnun olduğunu söyleyen Taha Gül ise, "Daha önce karate bilmiyordum şimdi öğrenmiş oldum. Güzel oldu, karate öğrenmek. Herkese tavsiye ediyorum. Karate kursu ile hayatım değişti, birçok yapamadığım şeyi burada yapıyorum. Ayrıca burada yeni dostluklar edindim, hocama da teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER