banner9

Golf Sahasına İki Bakanlı Açılış

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve deniz dolgusu ile oluşturulan alana yapılan dünyadaki ilk golf sahası olma özelliği taşıyan Samsun Golf Sahası’nın açılışı gerçekleştirildi.

Golf Sahasına İki Bakanlı Açılış
Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına yaklaşık bir yıl önce başlanan ve deniz dolgusu ile oluşturulan alana yapılan dünyadaki ilk golf sahası olma özelliğini taşıyan Samsun Golf Sahası için açılış töreni düzenlendi. Atakum İlçesi’ndeki 9 çukurlu golf sahası için düzenlenen törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Geçlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar Mehmet Aslantuğ, Arzum Onan, Mustafa Keser, işadamları, sporcular, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 300 bin metrekarelik golf sahasın açılış programı Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçılarının müzik ve dans gösterisi ile başladı. Ardından açılış konuşmalarına geçildi.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, golfün halk arasında zengin sporu olarak bilindiğini belirterek ”Bunu söyleyenlerin sebebi şudur, belki gördüğünüz gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir spor. Ondan önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için bununla herhalde eşdeğer görülüyor ama onları da inşallah ülkemizde artık sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren şu anda başbakanımızın önderliğinde yaptığımız çalışmada gediğimiz ekonomik durumda, ihtiyacı olan gençlerimize bu malzemeleri sağlayarak onları uluslararası arenada Türkiyemizi temsil eden kardeşlerimiz haline getireceğiz. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden hiç aslında golfe ilgisi olmayan ama yeteneği olduğundan dolayı buna yönelip de başarılı olan kardeşlerimiz var. Onları da inşallah yakında uluslararası müsabakalarda göreceğiz. Bu yatırımı eleştirenler de oldu. Özellikle bazı kesimler tarafından ne gerek vardı diyenler oldu. Ama biz eğer spor kültürümüzü, spor altyapımızı ve spora karşı olan ilgiyi artırmak için ülkemizin geldiği durumda bu yatırımlara yapacaksak dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yerimizi aldıysak ve ilk 10 ekonomisi arasına girme noktasında hedefimiz varsa bizim her türlü spor branşında sözümüzün sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz büyük düşüneceğiz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bazı spor camiasında olan kişiler olimpiyata katılım noktasındaki sayımızla ilgili çok ciddi eleştiriler ve olumsuz öngörüler yaptı. Biz şu anda olimpiyat oyunlarına tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. 20 branşla. Teniste beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 olacak. Dolayısıyla gerçekten iyi bir başarı ortaya koydu sporcularımız. Sporcu sayısına geldiğimizde ise 109 sporcumuz Rio’ya katılım noktasında kota almış durumda. Yeter mi yetmez, daha fazla olması lazım. Bunun için çalışıyoruz ama 2002, 2012 olimpiyatlarından sonra yaşadığımız sürecide kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir, hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz. Ama katılımla beraber alacağımız madalya sayısını artıracağımızı göreceğiz."
 
Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu ise yaptığı konuşmada golf sever ve golf oynayan biri olarak bu törende bulunmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyleyerek "Türkiye’nin değişik bölgelerinde golf seviler bir spor haline geldi. Bu spora karşı maalesef ön yargı var. Birincisi zengin sporu. Bu spor çok para kazandırır, turizmde çok para kazandırır. O şehre çok şey kazandırır ama oynayanlar için çok öyle para isteyen bir spor değil. Diğer bir önyargı bu golf sahaları çevre düşmanıymış. Şimdi siz görüyorsunuz, bunun çevreye ne zararı var. Efendim golfle ilgili monşer sporu diyorlar. Şimdi ben golf oynuyorum monşer oldum mu, bazen kendimi test ediyorum, karşılaştırma yapıyorum, bazen ufak tefek zemin kayması oluyor. Ama halen bir yörük çocuğu olarak sağlam durduğumuzu düşünüyoruz. İstanbul’da Antalya’da golf sahalarında çalışan insanlar golf hocaları Anadolu’nun değişik şehirlerinden Tunceli’den de var, Antalya’nın en yüksek dağ köyünden de var. O yüzden önyargılı olmayalım. Herkesin yapabileceği spor" şeklinde konuştu.
 
Ardından Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Kılıç golf sahasında açılış vuruşu yaptı. Havayi fişek gösterisinin ardından tören son erdi.
Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2016, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER