Göksun'da 3'üncü Elma Festivali

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi’nde Elma Festivali düzenlendi.

Göksun'da 3'üncü Elma Festivali
Göksun Kaymakamlığı tarafından ’Elma Üretim Tanıtım ve Pazarlama İmkanlarının Geliştirilmesi’ projesi kapsamında 2 yıl önce ’Meyvenin Alası Göksun’un Elması’ temasıyla başlatılan festivalin 3’üncüsü yapıldı. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Daire Başkanı Mustafa Aktaş, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, çiftçiler ve çok sayıda kişi katıldı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Bondosu eşliğinde yürüyüşle başlayan festival, halk ozanlarının şiirleriyle devam etti. Festivalde, çiftçilerin ürettiği elmalar ve elmalardan yapılan çeşitli yiyecek ve pastalar tanıtıldı.
 
Törende konuşan Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Göksun’da üretilen elmanın kısa süre sonra tescil ettireceklerini belirterek, şöyle dedi:
 
"Göksun elmasının coğrafi tescil çalışmaları başlamıştır. İnşallah yakın bir vadede Göksun elması tescillenecektir. Bu sayede festivali başlatırken belirttiğimiz elmayı markalaştırmak, elmaya marka değer kazandırmak hedefi gerçekleşmiş olacaktır. Bu sayede artık markaların yarıştığı ticaret piyasalarında Göksunlu elma üreticilerimiz ben de varım diyecektir. Göksun Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölümü tarafından geçtiğimiz aylarda geliştirilen ve patent çalışmaları başlatılan ’elma döneri’ de elma üretiminin yöneleceği alternatif veya paralel ürün çeşitliliğinin sağlanması yönünde önemli bir adım olmuştur. Bugün bu festival meydanında Göksun elması, elmalı dondurması, döneri, cipsi ve çok çeşitli pastalar gibi elmaya dayalı ürünler sergilenmektedir."
 
Festivalde daha sonra elma temalarında çeşitli yarışmalar düzenlendi. Yarışmaya dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2014, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER