banner51

Göklere Çıkmanın Sevincini Yaşadılar

Adana Valiliği’nin ’Sevgiye Uzanan Eller Projesi’ kapsamında eğitim gören çocuklara, tek motorlu uçakla Adana semalarında tur attırıldı.

Göklere Çıkmanın Sevincini Yaşadılar
Türkiye’nin çeşitli illerinden aileleriyle göç ederek Adana’ya gelen ve uyum sıkıntısıyla karşılaşan çocuk ve gençlerin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan topluma kazandırılması amacıyla yaklaşık 4.5 yıl önce ’Sevgiye Uzanan Eller Projesi’ başlatıldı. Adana Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Adana Valiliği ve Barış Havacılık Uçuş Akademisi işbirliği ile her yaştan eğitim gören çocuklar, tek motorlu uçaklarla gökyüzüne havalanarak kenti tepeden izleme şansı elde etti. Adana Valisi Mustafa Büyük’ün de katıldığı etkinlikte uçuş öncesi halk oyunları gösterisi sunuldu. Çeşitli sporlarda başarı elde eden öğrencilere madalya verilmesi ardından söz alan Barış Havacılık Akademisi sahibi Şaban Baş, havacılık sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu ve öğrencilerin pilotluk yapabilmesi için mutlaka İngilizce öğrenmeleri gerektiğini söyledi.
 
"PROJE AMACINA ULAŞTI"
 
Projeye öncülük eden Vali Yardımcısı Halis Arslan ise ’Sevgiye Uzanan Eller Projesi’nin geçmişinden söz ederek şöyle konuştu:
 
"Bu proje özünde çocuklarımızı istismar etmek isteyen kötü niyetlilere karşı ’Dur’ demektir. Çocuklarımızı maalesef sokakta çalıştıranlar, uyuşturucu madde satışına alet edenler, maalesef az da olsa dağa çıkartmak isteyenler, istismar etmek isteyenlere karşı bu proje 4 yıldır 22 bin çocuğa kendi akıllarını kendilerinin kullanmasını öğretti. Bu proje çocuklara dedi ki ’Sizin aklınız size yeter, aklınızı başkasına kullandırtmayın.’ Görülüyor ki bu proje amacına ulaşmıştır."
 
Vali Mustafa Büyük ise, projenin gençlere sunduğu spor, maddi yetersizlikler nedeniyle ulaşması zor uğraşlar için gençlere fırsatlar verilmiş olması ve herkesin gençken hayalini kurduğu güzellikleri küçük yaşta görme fırsatından mutlu olduğunu anlattı.
 
Konuşmaların ardından öğrenciler Vali Büyük ve Halis Arslan ile görevliler tarafından uçaklara bindirildi. Birçoğu hayatında ilk kez uçağa binen ve Adana semalarında kenti kuş bakışı görme fırsatı bulan çocukların heyecanlandıkları görüldü.
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER