Gökbel Mahallesi, 2b İçin Ayaklandı

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, kamuoyunda ’2B’ olarak bilinen, orman vasfını kaybetmiş hazine arazilerinin rayiç bedelini yüksek bulan köylüler eylem yaptı. 

Gökbel Mahallesi, 2b İçin Ayaklandı
Gökbel Mahallesi meydanında toplanan köylüler, ’150 milyona satılık köy’, ’Bir dönüm arazi, 20 tane inek’, ’Yan yana iki tarla birinin dönümü 150 diğerinin 70 lira’ yazılı dövizler taşıyıp, belirlenen rayiç bedellerine tepki gösterdi. Gökbel Muhtarı Mehmet Aslanpay, mahalle sakinlerinin 2B rayiç bedelleri nedeniyle mağdur edildiklerini söyledi.
 
Mahallede bulunan zeytinliklerin dağlık alan olduğunu ve içinden traktör bile gitmediğini anlatan Aslanpay, "38 dönüm yerim var. Dönümü 10 bin liradan olsa bile 380 bin lira yapıyor. Bugüne kadar yaptığımız eylemler ve taleplerimize bir cevap alamadık. Sadece Milli Emlak’tan bir memur gönderdiler. Mahallede dönümü 150 bin lira olan yer ile 5 bin lira olan yerlerin fotoğrafını çekmesini istemişler" dedi.
 
Aslanpay, köydeki pek çok kişinin bu yüksek rayiç bedellerini ödeme imkanı bulunmadığını da kaydetti. Mahalle halkının sahip oldukları hayvanları satarak birinci taksiti ödediğini, sonraki taksitler için çaresiz olduklarını belirten Aslanpay, yetkililerin bölgeye gelerek yöre halkıyla görüşmeleri gerektiğini de söyledi.
 
Köylülerden Ahmet Aslan da grup adına okuduğu bildiride, yüksek rayiç bedellerinin düşürülmemesi halinde 7 Haziran’daki genel seçimlerde sandığa gitmeyeceklerini söyledi. 
 
Eyleme destek veren MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan da TBMM’de 2 B Yasası ile ilgili yaptığı itirazların bir nüshasını Gökbel Muhtarı Mehmet Aslanpay’a verip, "2 B Yasası çıktığından beri Mecliste yapılan bu haksızlıkların mücadelesini veriyoruz. 7 Haziran’da oyunuzu bize verirseniz iktidar olduğumuzda bu sorunu çözeceğimize söz veriyorum" dedi.
 
Milletvekili Erdoğan, kullandığı 2B arazilerinden vatandaşı çıkarıp buraları peşkeş çekeceğini de ileri sürdü. Eyleme CHP Muğla Milletvekilleri Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan da destek verdi. Grup, daha sonra Boğaz Mahallesi’ne kadar yürüyüp, bir süre alkışlı protestoda bulunup, dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2015, 21:11
YORUM EKLE

banner47