Göçük 3 Arkadaşı Ayırdı

Zonguldak’ta, maden işçileri 36 yaşındaki Hüseyin Akyaz ve 40 yaşındaki Rıdvan Okumuş, 2005’den bu yana maden ocaklarında birlikte çalıştıkları arkadaşları 41 yaşındaki Mustafa Sarı, 3 gün önceki göçükte öldü.  Aynı göçükte kalmaktan birkaç metre ile kurtulan Hüseyin Akyaz’ın, Rıdvan Okumuş’u da çekerek göçükten kurtardığı ortaya çıktı.

Göçük 3 Arkadaşı Ayırdı
 
Zonguldak’taki 3 madenci, 2005 yılından itibaren Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında taşeron firmada birlikte çalışmaya başladı. Rıdvan Okumuş, 7 Ocak 2013’te 8 işçinin öldüğü metan gazı faciasından 1 yıl önce işten ayrıldı. Hüseyin Akyaz ve Mustafa Sarı faciadan yaralı kurtuldu. 3 madenci, facia ardından bir süre inşaatlarda çalıştıktan sonra yine özel ocaklarda birlikte çalışmaya başladı. 3 arkadaş, göçüğün meydana geldiği Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’ndeki özel maden ocağında da 1 ay önce yine birlikte iş başı yaptı. Arkadaşlıkları 15 yıl öncesine dayanan 3 madenciyi, pazartesi günü meydana gelen göçük ayırdı. Mustafa Sarı’nın hayatını kaybettiği göçükte kalmaktan bir kaç metre ile kurtulan Hüseyin Akyaz, tavandan üzerine düşen taş parçaları nedeniyle düşen arkadaşı Rıdvan Okumuş’u da çekerek kurtarıp ocaktan çıkardı.
 
"BİR ANDA TAVAN ÇÖKTÜ"
 
Bir arkadaşını kurtarırken, diğerini göçükte kaybeden Hüseyin Akyaz, göçük anını şöyle anlattı:
 
"Ben kazmayla kazdım. Arkadaşlar kürekle postayı alıyordu. Ben rahat kürek atsınlar diye biraz geri duruyordum. Tavanın bir anda çökmesi sonucu herkes kaçışmaya başladı. Ben de ’kaçın’ diye bağırdım. Ben biraz daha geride olduğum için avantajlıydım. Mustafa’nın üzerine doğru tavan çöktü ve gelmeye devam ediyordu. Ben son anda kendimi alabildim. Daha sonra Rıdvan’a yardım ettim. Onu göçükten çıkardım. Mustafa’yı çıkarma şansım olmadı."
 
Akyaz, 7 Ocak’ta 8 kişinin öldüğü ocakta da Mustafa Sarı ile aynı ekipte olduklarını ve 6 saatin ardından aynı asansörle dışarı çıkarak yaralı kurtulduklarını hatırlattı. Bu sefer arkadaşını göçükten kurtaramadığını ifade eden Akyaz, şöyle konuştu:
 
"Yıllarca beraber çalıştık. 8 kişinin öldüğü kazada aynı ekipteydik. Yine aynı ekipteyiz. Allah’a şükür biz kurtulduk ama arkadaşımı kaybettik. Allah yakınlarına sabır versin. O korkuyla herkes aynı fikri paylaştı. ’Ocağa girmeyeceğiz’ dedik ama Zonguldak şartlarında başka iş kolu olmadığı için mecbur kaldık. Bir süre inşaatlarda çalıştıktan sonra tekrar ocağa döndük. Şimdi başka bir iş bulamazsam tekrar ocağa girmek zorunda kalacağım."
 
Yaralı kurtulan Rıdvan Okumuş ise "Mustafa’yı uzun süreden beri tanırdım. Çok üzgünüm. Akşam yatarken hep o an aklıma geliyor, rüyalarıma giriyor. Çok acı hissediyorum. Şu an istirahattayım. Çalışmak zorundayım. 2 yıl vardı emekliliğime. Şimdi mecbur yer altında çalışacağım yine" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER