Giresun'da Askeri Helikopter Düştü

Girusun'da bölgedeki karakollara bayramlaşmaya giden komutanların bulunduğu askeri helikopter, Tohumluk Yaylası'na düştü. Kazada aralarında asker eşleri ve çocuklarında bulunduğu 7 kişi şehit oldu.

Giresun'da Askeri Helikopter Düştü
Giresun’da bayramlaşma ve bir şehit ailesini ziyarete giden komutanlar ve eşlerinin içinde bulunduğu iddia edilen S-70 Skorsky tipi askeri helikopter Alucra ilçesi Tohumluk yaylasına düştü. 'Giresun'da helikopter düştü' ihbarı üzerine bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Helikopterde Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ile birlikte 8 asker, 4 asker eşi ve 3 çocuğun bulunduğu belirtildi. 
 
"Terör Saldırısı Değil"
 
Başbakan Binali Yıldırım İzmir'den yaptığı açıklamada olayın bir terör saldırısı olmadığını, kötü hava koşullarından kaynaklandığını belirtirken, ölü ve yaralıların olduğunu ancak bununla ilgili de henüz net bir bilgiye ulaşılamadığını söyledi. AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise, "Şu ana kadar elimize gelen bilgilere göre 7 şehidimiz var" dedi.
 
TSK Açıkladı: 7 Şehit
 
TSK'dan konutla ilgili resmi açıklama geldi. Yapılan açıklmamada, "Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir" denildi.
 
Sis yüzünden Tohumluk Yaylası’nda sarp araziye düşen Sikorsky S- 70 tipi helikopterde yaşamını yitiren 7 kişiden 6’sının kimliği şöyle:
 
Giresun İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Pilot Yüzbaşı Hilmi Özer, Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’nun eşi Nuran Doğru, kızı Berrin Doğru, Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan’ın eşi Didem Bayhan ve Uzman Çavuş Adem Kara’nın eşi Sema Kara.
 
Durumu ağır olan Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Ünal Bayhan Erzincan Devlet Hastanesi’ne, Astsubay Üstçavuş Cemalettin Çoban Giresun Devlet Hastanesi’ne Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edildi.
 
Hayati tehlikesi bulunmayan Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Uzman Çavuş Adem Kara, Astsubay Teknisyen Üstçavuş Muharrem Demir, Kurmay Başkanı Ünal Bayhan’ın oğlu Erdal Bayhan Yağlıdere Devlet Hastanesi’ne, Kurmay Başkanı Ünal Bayhan’ın kızı Işıl Bayhan, Komutan Vekili Sadettin Şahin’in eşi Nihal Şahin ise Alucra Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor.
 
Genelkurmay Açıklaması
 
Giresun’da düşen Sikorsky S-70 helikopteriyle ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama 7 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması şöyle:
 
"5 Temmuz 2016 Salı günü, zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak ve onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane - Kozağaç Jandarma Karakollarını ziyareti müteakip, Giresun’a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopteri, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştür.
 
Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir.
 
Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.
 
Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda hayatını kaybeden personelimiz ve aile fertlerine Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2016, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER