Gezen Bahçe 'Botobüs' Trafiğe Çıktı

İETT, üstünde organik bahçe bulunan ve ‘Botobüs’ adını verdiği otobüsü hizmete aldı. Botobüs ilk kez trafiğe çıktı. Basın mensuplarına tanıtılan ‘Botobüs’ ilk etapta 87 Edirnekapı-Taksim hattında yolcu taşıyacak. Daha sonra araç sayısının arttırılması ve bahçenin daha iyi görülebilmesi için üst geçitlerin yoğun olduğu hatlarda hizmet vermesi planlanıyor.

Gezen Bahçe 'Botobüs' Trafiğe Çıktı
KLİMA SUYU İLE SULANIYOR
 
İstanbul caddelerinde gezici bir bahçe gibi hizmet verecek olan ‘Botobüs’ün üzerinde yaz-kış canlı kalabilen bitkiler bulunuyor. Proje hakkında bilgi veren İETT Genel Müdürlüğü’nde görev yapan çevre mühendisi Fatmanur Yılmaz, çevresel farkındalığa vurgu yapmak istediklerini söyledi. 
 
Küresel ısınmaya dikkat çektiklerini söyleyen Yılmaz, “Otobüsün tavanındaki kullanmadığımız alanı değerlendirerek gerçek bir bahçe oluşturduk. Bu bahçenin sulanmasında klima suyu kullandık. Burada klima suyunun dahi ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik” dedi. Bahçenin ağırlık nedeniyle aracın tavanı üzerine baskı yapmaması için toprak yerine perlit kullandıklarını belirten Yılmaz, “Güneş ışınları yaz aylarında otobüsün içine direkt temas etmediği için ısı tasarrufu sağlayan bir proje oldu. Bitkiler gerçek bitkiler olduğu için fotosentez yapıyorlar, böylece karbon salınımını minimize etmiş ve oksijen üretmiş oluyoruz” diye konuştu. 
 
Yılmaz, halen yeşil bitkilerden oluşan örtünün sonbaharda turuncu ve bordo tonlarına dönerek renkleneceğini söyledi. Bahçenin klima suyu ile sulandığını belirten Yılmaz, aracın arkasında bulunan bir otomasyon sistemi ile sulama ve sıvı gübreleme yapılacağını anlattı.
 
DÖNÜP DÖNÜP BİR DAHA BAKIYORLAR
 
Botobüsün şoförü Hüsamettin Gurbetoğlu da  aracın insanların ilgisini çektiğini belirterek, “Duraklarda dönüp dönüp bir daha bakıyorlar. Gülüyorlar, hoşlarına gidiyor. Bir tur attığımız halde dikkat çekici oldu” diye konuştu. Dışarıdan vatandaşların ilgisini çeken ‘Botobüs’ün iç aksamında herhangi bir farklı özellik bulunmuyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER