'Gerekli Araştırmalar Yapılmalı'

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Genel Başkan Yardımcısı Badr Jamous, “BM’den kararlı bir tutum ortaya koyarak ülkedeki denetçilerini ayak sürümeden saldırının gerçekleştiği bölgelere gönderilmesini istiyoruz. Bu heyetin katliamların gerçekleştiği bölgelere giderek gerekli araştırmaları yapmasını bekliyoruz” dedi.

'Gerekli Araştırmalar Yapılmalı'

’’BM’DEN KARARLI BİR TUTUM BEKLİYORUZ’’

 
İstanbul’da basın toplantısı düzenleyen Suriyeli Muhalifler, BM denetçilerinin başkent Şam’da kimyasal saldırıya uğrayan bölgeye geçerek araştırma yapmasını istedi. Basın toplantısında konuşan SMDK Genel Başkan Yardımcısı Badr Jamous ise Şam’ın banliyölerine yönelik kimyasal saldırının Esed yönetimi tarafından yapıldığını iddia etti. Badr Jamous, söz konusu saldırının ülkede bulunan BM silah denetçilerinin 10 kilometre uzağında gerçekleştiğini belirterek BM’den Suriye içindeki denetçilerini acil olarak saldırının yapıldığı bölgelere gönderilmesini talep etti. Jamous sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"BM’den kararlı bir tutum ortaya koyarak ülkedeki denetçilerini ayak sürümeden saldırının gerçekleştiği bölgelere gönderilmesini talep ediyoruz. Ve bu heyetin yaşanan katliamların gerçekleştiği bölgelere giderek gerekli inceleme ve araştırmaları yapmasını bekliyoruz. Özgür Suriye Ordusu’nun da silah denetçilerinin bölgeye girişini ve güvenliğini sağlama konusundaki teminatı da veriyoruz.”
 
’’ESED’DEN ŞÜPHEMİZ YOK’’
 
Yapılan katliamların arkasında Esed yönetiminin olduğunu ve bundan şüphe dahi duymadıklarını ifade eden Jamous, “BM denetçilerini saldırının gerçekleştiği bölgelere yönelik Esed’in çıkardığı engeller bunun en önemli göstergesidir. 10 Ağustos 2013 tarihinde Şam’daki Cemaraya Araştırma Merkezi’ne füze konvoyu getiriliyor. Füzelerin kimyasal başlık taşıma özelliği var. Konvoy ardından balistik füzelerin fırlatıldığı Kalemun Dağları’ndaki Kutayfe bölgesine götürülüyor. 19 Ağustos 2013 tarihinde füzeler fırlatma rampalarına yerleştiriliyor. Kaynak bu füzelerin İran yapımına benzediğini söyledi. Füzeler 21 Ağustos tarihinde gece 02.31’de 155. El Kalemun Tugayı’ndan fırlatılmaya başlıyor” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER