'Gerçek İşsiz Sayısı 5.6 Milyon'

CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr. Hurşit Güneş’in dün açıklanan TÜİK işsizlik verilerini değerlendirirken işssizliğin sürekli yükseliş trendine girdiğini söyledi. Güneş Türkiye’deki gerçek işssiz sayısının da 5.6 milyon kişi olduğunu ileri sürdü.

'Gerçek İşsiz Sayısı 5.6 Milyon'
 
Ekonomi alanında uzman olan Prof.Dr. Hurşit Güneş yaptığı açıklamada, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerinin işsizliğin sürekli bir yükseliş trendine girdiğini gösterdiğini anlatırken, "Eylül ayında oluşan resmi olarak açıklanan işsizlik yüzde 10.5’tir. Ağustos ayında resmi işsizlik oranı yüzde 10,1’di" hatırlatmasını yaptıktan sonra şöyle devam etti:
 
"Mevsimsel olarak tarım, inşaat ve turizmin olumlu etkileri bundan arındırıldığında işsizlik yüzde 10.7 olarak görünmektedir. Tarım-dışı işsizlik yüzde 12.8, gençler arasında işsizlik ise yüzde 19,2’dir. Diğer bir deyimle, her 5 gençten biri işsizdir. Üstelik bu 14-25 yaş grubu içindir: uluslararası norm olan 15-29 yaş grubunda ise yüzde 35’i aşmaktadır."
 
GERÇEK İŞSİZ SAYISI 5.6 MİLYON
 
2003-10 döneminde yüksek büyüme performansına rağmen işsizliğin hep yüzde 10’un üzerinde seyrettiğini de söyleyen Hurşit Güneş, şöyle dedi:
 
"2011-13 arasında geçici olarak yüzde 10’un altına inse de, şimdi bunun kalıcı olmadığı anlaşılıyor. Şunu bilmeliyiz ki, büyüme düştükçe işsizlikte artış hızlanacaktır. Kaldı ki, hükümet de aynı görüşü paylaştığından Orta Vadeli Plana hiçbir olumlu tahmin koyamamıştır. Resmi verilere göre, açık mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik sayısı 3 milyonu aşmış durumdadır. Ancak, iş aramaktan bezgin hale gelmiş ve o yılgınlıkla iş aramayan fakat bulduğunda çalışmaya hazır olan 2 milyon 485 bin yani 2.5 milyona yakın umutsuz vardır. Demek ki, gerçekte tam 5.6 milyon insan işsizdir."
 
Önümüzdeki yıl  sonunda büyümenin sınırlı kalacağını öne süren Güneş,  işsizliğin yükselmeye devam edeceğini, büyük olasılıkla yıl sonunda 6.5 milyonu bulacağını  ileri sürdü. CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş’in, bu sayının da OECD ülkeleri içinde oran ve sayı açısından en ön sıralarda kalmayı sürdüreceğini ifade ederken açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:
 
"Hükümetin işsizlikle ilgili ne duyarlığı, ne de çözüm için bir vizyonu bulunmaktadır. Bütçede ve orta-vadeli programda, bu sorunla ilgili bir umut ışığı ya da hedefi de yoktur. İşte bu nedenle CHP olarak yoksul ve umutsuz vatandaşlarımız adına kaygılıyız. Hükümet baştan bu yana yurttaşlarımızı yoksul bırakarak onları yardımlara mahkum etmekte böylece iktidarını teminat altına almaktadır."
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER