Genç Meslektaşlarına Seslendi

İstanbul Üniversitesi  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Aydın, American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS)’un vermiş olduğu, ortopedi camiasının prestijli bursu, “2016 AAOS Uluslararası Cerrahi Beceri Bursu"nu, Türkiye’de almaya hak kazanan ikinci bilim adamı oldu.

Genç Meslektaşlarına Seslendi
Doç. Dr. Nuri Aydın, "Bu bursun neticesinde elde ettiğim yeni bilgileri öğrencilerime ve hastalarıma aktarmak istiyorum. Bu burs, gelecekte yapmayı planladığım çalışmalar için beni motive etti. Ülkemizin uluslararası camiada temsil edilmesi gurur verici bir olay. Genç meslektaşlarımın ve öğrencilerimin yurtdışı faaliyetlere de önem vermelerini ümit ediyorum. Ayrıca insani yardım faaliyetlerinde genç arkadaşların daha fazla yer alması gerektiğini de düşünüyorum" dedi.
 
Doç. Dr. Aydın, ABD’de ileri düzeyde artroskopik cerrahi kursuna katılacak ve hemen arkasından kısa bir süre ABD’nin önde gelen hastanelerinden birinde çalışma fırsatı bulacak. 2013 yılında Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği (SECEC) tarafından verilen Intra-European Travelling Fellowship Bursu’nu kazanmış olan Doç. Dr. Aydın, bu burs kapsamında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde (Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, Danimarka, Finlandiya) 8 ayrı merkezde incelemelerde bulunmuştu.
 
KİMLERE VERİLİYOR?
 
Burs, gecmişte yapılmış olan bilimsel yayınlar ve uluslararası faaliyetlerin sonucunda veriliyor. Bunların haricinde geçmişte uluslararası bir insani yardım faaliyetinde gönüllü olarak çalışmak da kesin şartlar arasında. Çok sayıda başvuru arasından seçim yapılıyor. Seçilme Kriterleri arasında alınacak eğitim sonucunda öğrendiklerini çevresine aktarabilecek bir potansiyelde kişi olmasına dikkat ediliyor. Doç. Dr. Aydın, bursun şartları arasında sayılan yardım faaliyetine Adapazarı Deprem bolgesinde Kanada Ordusu tarafından kurulan kampa katıldı. Geçmişteki bu yardım faaliyeti de burs başvurusunda değerlendirildi.
 
Doç. Dr. Nuri Aydın’ın uluslararası faaliyetleri daha öğrencilik yıllarından başladı. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde öğrenci iken Amerika’da Harvard Üniversitesi, Yale Universitesi ve Pittsburgh Üniversitelerinde intörn olarak çalıştı. Ortopedi uzmanlık eğitimi sırasında ABD’de NewYork Hospital for Special Surgery’de, Almanya’da Münih Teknik Üniversitesinde artroskopik cerrahi konusunda çalışmalarda bulundu.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER