Gemide Terörist Saldırıya Karşı Tatbikat

Çanakkale Kepez Limanı’nda, ISPS Kod (Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenliği Kodu) yıllık tatbikatı ile acil durum tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, bir yük gemisine yönelik düzenlenen terör saldırısına karşı ekiplerin müdahale kabiliyeti sınandı.

Gemide Terörist Saldırıya Karşı Tatbikat
 
Çanakkale Kepez Deniz Hudut Kapısı Mülki İdare Amiri Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Sel de iştirak etti. Çanakkale Liman Başkanlığı 3 personel, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı 5 personel ve 1 bot, Özel Harekat Şube Müdürlüğü 18 personel, Deniz Limanı Şube Müdürlüğü 8 personel ve 1 polis aracı, Çanakkale Gümrük Müdürlüğü 8 personel, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Müdürlüğü 9 personel, 1 römorkör ve KEGM botu, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Bomba İmha Müdürlükleri 10 personel ve 3 araç, Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü 3 personel ve 1 ambulans, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 1 personel, Çanakkale Liman İşletmesi de Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu Evren Beceren’in koordinesinde 1 güvenlik amiri, 15 özel güvenlik personeli ve 1 gemi ile tatbikata katılım sağladı.
 
Tatbikat senaryosu kapsamında olası bir terör eylemine yönelik çalışma yapıldı. Senaryoya göre; Kepez Limanı’nda tahliye yapılmakta olan bir yük gemisinden ayrılan 3 gemi personelinin, gemi acente aracına şüpheli paket yerleştirdikleri tespit edildi. Güvenlik güçlerinin, liman sahasında kontrolleri sağlanmak isterken şüphelilerin acente memurunu rehin alması üzerine başlayan olayda, tatbikata katılım sağlayan tüm birimlerin koordineli çalışması ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin denizden gemiye düzenledikleri operasyon ile rehine kurtarılarak 3 terörist de etkisiz hale getirildi.
 
Senaryo kapsamında, teröristlerin araca yerleştirdikleri bombanın uzaktan patlatılması sonucunda araçta ve gemide çıkan yangına ise karadan itfaiye ekipleri ve denizden de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait ’Kurtarma 4’ römorkörü müdahale ederek yangın kontrol altına alındı.
 
Başarıyla gerçekleştirilen tatbikatın ardından kapanış toplantısında Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, koordinasyonlu çalışmalarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER