Geçimlerini Çöpten Sağlamaya Çalışıyorlar

Ankara’nın Mamak İlçesi’nde yıkılmaya yüz tutmuş tek odalı gecekonduda kira ödemeden 7 yıldan bu yana yaşam mücadelesi veren 3 çocuk annesi, 37 yaşındaki Seval Battı,geçimini çocukları ile birlikte çöpten topladığı maddelerle sağlamaya çalışıyor.

Geçimlerini Çöpten Sağlamaya Çalışıyorlar
 
Mamak’taki Şehit Cengiz Topal Mahallesi’nde ’Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında yıkılması planlanan bir kişiye ait tek odalı gecekonduda antreyi mutfak olarak kullanan ve kira ödemeden oturan Seval Battı, 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi veriyor. Eşinin kendisine sürekli şiddet uygulaması nedeniyle üçüncü çocuğuna 8 aylık hamileyken boşandığını belirten Seval Battı, şöyle dedi:
 
"O günlerde çok iş aradım, ama kimse bana doğru dürüst bir iş vermedi. Çareyi, çöplerden atık şeyler toplayarak çocuklarımın nafakasını sağlamaya çalışıyorum. Astım hastasıyım. Çocuklarım maddi imkansızlıklar nedeniyle okullarına devam edemiyor."
 
Kendisine sürekli şiddet uyguladığı için boşandığını belirten Seval Battı, geçimini 3 çocuğu ile birlikte çöplerden topladığı atık maddeleri satarak sağlıyor. Battı, yıkılmaya yüz tutmuş bir oda ve antresi bulunan, yağmurlu havalarda çatısı akan gecekonduda 3 çocuğu ile yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Battı, "Evlendikten sonra eşim sürekli şiddet uyguluyordu. 3’üncü çocuğum Ali’ye 8 aylık hamileyken mahkeme kararı ile boşandık. Bir süre babamın evinde kaldık. Çocuklara bakamadığım için annem Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne şikayet edince, yavrularımı elimden aldılar" dedi.
 
"OKULA GİDEMEYEN ÇOCUKLARIM BENİMLE ÇÖP TOPLUYOR"
 
Çocuklarının hasretine dayanamayıp, 2 ay sonra kaldıkları yerden kaçırdığını anlatan Battı, "Onlar da benimle beraber yıkılmaya yüz tutmuş gecekonduda yaşam savaşı veriyor. Büyük oğlum Aytekin şu anda 18 yaşında, okulunu lise 1’den terk etti. 14 yaşındaki kızım Yağmur ve 12 yaşındaki oğlumu bakım evinden kaçırdığım için okula kayıt etmiyorlar. Onlar da benimle beraber sokaklarda çöp topluyor. Astım hastasıyım. Sokaklardan atık maddeler toplamasak evimize ekmek girmiyor" diye konuştu.
 
Oturdukları gecekondunu sahibinin kendisinden para almadığını belirten anne Seval Battı, oturdukları gecekondunun yıkılması halinde 3 çocuğu ile sokakta kalacaklarını bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER