Gaziantep'teki Kamplarda 48 Bin 351 Suriyeli Kalıyor

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, kentte kurulan 5 sığınmacı kampında 48 bin 351 Suriyeli’nin barındığını söyledi.

Gaziantep'teki Kamplarda 48 Bin 351 Suriyeli Kalıyor
Vali Ali Yerlikaya, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları ve AFAD Müdürü Sinan Atakan ile birlikte Nizip ilçesindeki çadır kenti ziyaret etti. Burada incelemelerde bulunan ve Suriyelilerle sohbet eden Vali Yerlikaya, kamp alanındaki Jandarma Karakolu’nda kurulu Mobese sistemine ilişkin bilgiler aldı.
 
Kamp içerindeki 14 mahallenin muhtarlarıyla da bir araya gelen ve sıkıntılarını dinleyen Vali Yerlikaya, Türkiye’de kurulu 25 sığınmacı kampından 5’inin Gaziantep’te olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Gaziantep’teki kamplarda 48 bin 351 Suriyeli misafirimiz var. Suriyeli misafirlerimizin güvenliği bizim için birinci derecede olan hizmet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti, aziz milletimiz bir ensarlık sınavından, buradaki kardeşlerimiz de muhacirlik sınavından geçiyor. Misafirlerimizin huzurun sağlanmasıyla ülkelerine dönmesi temennimiz ama, burada kaldıkları müddetçe, biz ensarlık vazifemizi samimi olarak yapmaya devam edeceğiz."
 
Vali Yerlikaya, Gaziantep’teki kamplarda 487 evlilik yapıldığını ve 3 yıllık dönemde 3 bin 500’ün üzerinde çocuğun dünyaya geldiğini kaydetti. Vali Yerlikaya, 5 gün önce dünyaya gelen ve Salah adı verilen bebeği ziyaret ettikten sonra kamptan ayrıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2015, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER