Gaziantep'te STK'lar Anadilde Eğitim İstedi

Gaziantep’te 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle basın açıklaması yapan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, anadilde eğitim verilmesini istedi.

Gaziantep'te STK'lar Anadilde Eğitim İstedi
 
Yeşilsu Parkı’nda öğleden sonra ellerinde Kürtçe yazılı pankart ve dövizlerle toplanan 100 kişilik grup, anadilde eğitim istedi. Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, anadilde eğitim verilmesinin bir hak olduğunu savunarak şöyle dedi:
 
“Bireylerin anadilleri dışında sonradan öğrenilen ikinci, üçüncü diller o dillerle iletişim kurmayı sağlasa bile, asla insanın kendi anadili gibi olamaz. Bundan dolayı bireyin anadilinde eğitim alması en temel insan haklarından biri olduğu gibi, bireylerin kendi anadillerinde eğitim almasının engellenmesi de en büyük insan hakkı ihlallerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Diller, kültürler, inançlar karşısında yıllardır süregelen yasakçı zihniyet, bugün AK Parti iktidarı tarafından devam ettirilmektedir. 12 Eylül zihniyetinden gelen ‘Türk-İslam Sentezci’ politikalar, bu topraklarda yaşayan halkların tarihi, kültür, dil ve inanç farklılığını yok saymaktadır.”
 
Grup, açıklamanın ardından dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER