banner51

Gaziantep'te, 'Çanakkale Destanı' Sahnelendi

Gaziantep’te, 18 Mart Çanakkale Zaferi, 100’üncü yıldönümünde oluşturulan platoda canlandırıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği canlandırmada bazı kişiler gözyaşlarını tutamadı.

Gaziantep'te, 'Çanakkale Destanı' Sahnelendi
Merkez ilçe Şahinbey Belediyesi’nin organizasyonu ile platoya dönüştürülen Demokrasi Meydanı’nda 1915 ile 1916 yılları arasında Çanakkale’de Türk askerleri ile Anzaklar arasındaki savaş canlandırıldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, platoda oluşturulan mevzilerde Türk ve Anzak askerleri arasındaki savaş sahnelendi. Seyit Onbaşı’nın 276 kilo ağırlığındaki mermiyi sırtına alarak topa yerleştirilmesinin de canlandırıldığı oyun izleyiciler tarafından alkışlanırken, kimi vatandaşlar ise bu sahne sırasında gözyaşlarını tutamadı. 
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep’in de Kurtuluş Savaşı’nda 6 bin 317 şehit veren bir kent olduğunu belirterek, "Burası gaziler, Çanakkale ise şehitler diyarı. Çanakkale ile Gaziantep bir anlamda birbirine çok benziyor. Bu yıl Allah nasip ederse, Şahinbey Belediyesi olarak başta başarılı öğrenciler olmak üzere, 10 bin çocuğumuzu uçakla Çanakkale’ye götürecek ve orada bu duyguyu yaşattıktan sonra getireceğiz” diye konuştu.
 
İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı. Düşün altında binlerce yatan kefensiz yatanı’ dizelerini hatırlatan Tahmazoğlu, "Bastığın her yerde şehit kanı var. Metrekareye 5 litre şehit kanı düşüyor. Metrekarede 6 bin mermi var. Öyle bir savaş yaşanmış ki 100 yılın destanı. Burayı bütün hemşerilerimizin Çanakkale’yi görmesi lazım" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2015, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER