Gaziantepli Kadınlar Bakır İşliyor

Gaziantep’te, 5 ay boyunca aldıkları eğitimlerini tamamlayan kadınlar tezgah başında bakır işlemeye başladı. Kurs ile meslek sahibi olan kadınlar, bakır işleyerek ev ekonomisine katkıda bulunduklarını söyledi.

Gaziantepli Kadınlar Bakır İşliyor
Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler odasının yaptığı proje kapsamında İş-Kur desteğiyle 5 ay bakır işleme eğitimi gören 60 kadın, eğitimlerini tamamladı. Geçen ay sona eren kursun ardından 10 kadın oda atölyesinde çalışmaya başladı. Bakır işleyerek çalışan ve ev ekonomisine katkı sunan kadınlar, meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyor. Türkiye’de ilk defa kadınlara yönelik bakır işleme kursu açıldığını söyleyen Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, projeyle bir çok kadının iş yaşamına atıldığın dile getirerek, "Kadınlar önce kursiyer olarak geldiler daha sonra bakırcılık işini sevdikleri için devam ediyorlar. Kurs ile meslek öğrenen kadınlar aile bütçesine de katkıda bulunuyorlar. Türkiye’de ilk defa kadın bakır işleme ustası yetiştirdik umarım devamı gelir" dedi.
 
Bakır atölyesinde çekiç sallayarak geçimlerini sağlayan kadınlar ise, mesleğin zor fakat zevkli olduğunu söyledi. Kursu bitirdikten sonra çalışmaya başlayan 45 yaşındaki Nurgül Çetin, "Bakırcılık zor bir meslek fakat çalıştıkça çok zevkli olduğunu gördük. Hem zanaat öğreniyoruz, hem para kazanıyoruz" diye konuştu.
 
Kursun ardından tezgah başında bakır işleyen Yasemin Urtekin ise Türkiye’deki ilk kadın bakırcılar olmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, "Biz Türkiye’de ilk kadın bakır ustalarıyız. Bakır işleme zor bir zanaat ama bize çok iyi öğrettiler. Biz de öğrendiklerimizle hem bakıra hayat veriyoruz, hem de aile bütçemize katkı sağlıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2014, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER