banner51

Galericiler Sahte Kimliklerle Dolandırıldı

Ankara’da galericiden sahte kimliklerle otomobil kiralayan 2 kişi, bunları sahti kimlik ve belgelerle başka galericiye sattı. Kiraya veren galerici, aracını GPS sayesinde bir başka galericide buldu. 2 galerici de şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Galericiler Sahte Kimliklerle Dolandırıldı
Mamak İlçesi’nde oto alım- satımı ve kiralama işi yapan Serhat Uysal (35), 14 bin TL’ye satın aldığı otomobilin, dolandırıcılar tarafından kendisine sahte belgelerle satıldığını anlayınca soluğu karakolda aldı. Uysal, "Bu dolandırıcılar elini kolunu sallayarak istediği belgeyi düzenleyip kiraladıkları araçları satıyorlar. Şimdiye kadar bu belgelerle 18 kişiyi dolandırıp canını yakmışlar. Benden sonra aynı şekilde Karabük’te ve Bursa’da iki masum insanı da sahte belgelerle dolandırmışlar" dedi. Uysal, nasıl dolandırıldığını şöyle anlattı:
 
"7 Kasım 2014 tarihinde sabah saat 10.00 sıralarında iki kişi işyerime geldi. Hastalarının olduğunu, paraya ihtiyaç duyduklarını için kendilerine ait aracı satmak istediklerini söylediler. Biz de aracı inceleyip ve fiyatta da anlaşma sağlarsak satın alacağımızı belirttik. Daha sonra hasarlı, borcu ve çalıntı olup olmadığının sorgulamasını yaptık. Satışa engel bir şey bulamayınca 06 VYZ 56 plakalı aracı Noter huzurunda Oktay Demir adlı kişiden aldık."
 
Uysal, aradan 2 gün geçtikten sonra iki kişinin galerisine geldiğini, satın aldığı kapıdaki 06 VYZ 56 plakalı aracı GPS ile bulduklarını ve kendilerine ait olduğunu söylediklerini belirtti. Kendilerine aracı Oktay Demir’den Noter aracığı ile satın aldığına dair belgeleri gösterdiğini belirten Uysal, "Gelen 2 kişi Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde oto kiralama işi uğraştıklarını, aynı kişilerin ’Bir hastamız var, bu nedenle hemen araç kiralamak istiyoruz’ diye kendilerinden araç kiralayıp, kayıplara karıştıklarını söyledi" dedi. Uysal, "Gerçek Oktay Demir’e ulaştık ’Araç benim’ dedi. Bana satış yapan Oktay Demir ile aracın sahibi Oktay Demir’in fotoğrafları hiç uyuşmuyordu, ancak kimlik bilgileri aynıydı. Dolandırıldığımız anlaşılınca gelen şahıslarla birlikte Mamak Polis Karakolu’na giderek birlikte şikayette bulunduk" dedi.
 
20 yıldır oto satımı-alımı ve kiralama işi yaptığını belirten Uysal, dolandırıcıların büyük bir şebeke olduklarını düşündüğünü ve bugüne kadar 18 kişiyi dolandırdıklarını öğrendiğini belirti. Uysal, "Benden sonra da Karabük ve Bursa’da aynı kimliklerle iki vatandaşın daha canını yakmışlar. Bunların kullandıkları nüfus kağıdı ve ehliyeti noterler dahi sahte olduğunun farkına varamıyorsa, sade vatandaş ne yapsın? Kullanılan kimlik bilgileri ise masum vatandaşlara ait. Onlar da suçsuz olduklarını ispat etmek için büyük çabalar harcıyorlar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER