'Galata'nın Yunusları'

Gösteri havuzlarından özgürlüğüne bırakılan iki şişe burunlu yunus Mişa ve Tom için harekete geçerken, bu sabah İstanbul Haliç’te vapur ve yolcu motorlarının manevra alınana giren iki “Tırtak” türü yunus çevredekilere korkulu anlar yaşattı.

'Galata'nın Yunusları'

Galata köprüsünün yanına kadar giden ve vapurların manevra alanında yaklaşık 20 dakika Marmara’ya çıkış yolu arayan iki yunus sahildeki balıkçılarında ilgisini çekti. Balıkçılar “ Bizlere bir zararı yok.Oltalardaki yemlere asla gelmiyorlar ama burası onlar için çok tehlikeli. Haliç’e giren bir daha çıkış yolunu bulamıyor.Bu bölgede çok az görürüz.Vapur ve motor trafiği onlar için ölümcüldür” dediler.

Uzmanlara göre Marmara bölgesinde görülen yunuslar, İstanbul Boğazı’nı doğal bir tuzak olarak kullanıyorlar. Marmara’da balık aramak yerine, gruplar halinde gelerek İstanbul Boğazı'nın daralan  ortamında balığın geçişini bekleyerek, balık sürülerine saldırıyorlar. İstanbul Boğazı’nda genellikle 3 yunus türü bulunuyor.Bunlardan bir tanesi çok küçük “Mutur” adını ile anılıyor. Bundan biraz daha büyük olan türün ismi ise “Tırtak”.Gözlemlenen en büyüğünün ise adı ise ’afalina’. Balık sürüsü peşinde Haliç’e giren yunuslar kolay kolay çıkışı bulamıyor, ve devreye ya deniz polisi veya çevrede bulunan balıkçılar giriyor ve yaşam alanlarına dönmeleri sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2012, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER