Foça'da Kulaçlar Farkındalık İçin Atıldı

İzmir’in Foça İlçesi’nde, 5’inci İzmir Açık Su Yüzme Şampiyonası yapıldı. Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında ve otizmde farkındalığı arttırma amacıyla ’otizmin farkındayız’ sloganıyla düzenlenen yarışmalar, 24 ayrı kategoride gerçekleştirildi.

Foça'da Kulaçlar Farkındalık İçin Atıldı
Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) ve Deniz Ticaret Odası işbirliğiyle bugün 09.00- 13.00 arasında Foça’nın Mersinaki bölgesindeki mavi bayraklı ’Leon Otel’ plajında start alan açık su yüzme yarışmalarına, aralarında down sendromlu ve otistik 20 engellinin de bulunduğu toplam 134 sporcu katıldı. Daha önceki bir etkinlikte İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçen down sendromlu Caner Ekin ve Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Avrupa Yüzme Şampiyonası’ndan biri altın, ikisi bronz, üç madalyayla dönen otistik sporculardan Şevval Tekin, hem yarışmacılardan, hem izleyicilerden büyük ilgi gördü. Yarışlar çekişmeli geçti. Heyacanla takip edilen yüzme yarışları madalya töreniyle sona erdi.
 
İzmir Vali Yardımcısı Ufuk Seçilmiş, Foça Garnizon ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Liman Başkanı Talat Yolcu, TYF Yönetim Kurulu üyesi Nevzat Mutlutürk, Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Savaş Ercan, TYF Açık Su Yüzme Teknik Kurul Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Özçaldıran, bazı belediye meclis ve DTO yönetim kurulu üyeleri ile sporcu aileleri ve vatandaşlar törene katıldı.
 
Törende konuşan Nevzat Mutlutürk, yüzme havuzlarından gelen yüzücüleri, açık denizle bütünleştirmek istediklerini, bu amaçla artık Türkiye’nin çok değişik yerlerinde açık su yarışlarının yapıldığını söyledi. Mutlutürk, "Van Gölü’nde, Karadeniz’de, Artvin Borçka’da, Kocaeli’de, nehirlerimizde, göllerimizde, denizlerimizde bu yarışları yaparak bir açık su yüzme kültürü oluşturduk. Olimpiyat düzeyine erişen sporcularımız var" dedi.
 
DTO İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Savaş Ercan ise bu tür etkinliklerle otizm için daha da farkındalık oluşturacaklarını vurguladı.
 
Belediye Başkanı Demirağ ise üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşamanın güzelliğini bozmak isteyenlerin terör saldırılarıyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekti, halkın Kabotaj Bayramını kutladı.
 
Vali Yardımcısı Ufuk Seçilmiş, yarışma öncesi dün akşam düzenlenen yemeğe bile ’Otizmin farkındayız’ tişörtleriyle katılarak otizmde farkındalığı arttırmayı amaçladıklarını, yapılan yarışmalarda yer alan tüm engellilerin gönüllerin şampiyonu olduğunu söyledi, katılan ve destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.
 
Konuşmaların ardından önce engelli sporcular birlikte kürsüye alındı, madalya, belge ve hediyeleri verildi. Daha sonra yarışmalarda dereceye giren sporculara ödül ve madalyaları takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 19:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER