Fişleme Skandalında Flaş Gelişme

Tunceli'nin Hozat ilçesinde jandarma ve polis tarafından ilçede çok sayıda kamu görevlisi ve kişinin fişlendiğinin ortaya çıkması ardından başlatılan soruşturma kapsamında Hozat İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı'nda arama yapıldı. Bilgisayar hard diskleri ve belgelere el konuldu.

Fişleme Skandalında Flaş Gelişme

Tunceli'nin Hozat İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı ve Hozat İlçe Emniyet Amirliği'nin bazı kişileri fişlemesi, iddiaya göre Kaymakam talimatıyla yapıldı. 

Kaymakamlık, jandarma ve poliste birer kopyası bulunan fişleme dosyalarında, kişilere ait birçok bilgiye yer verildi. Kişilerin kimlik bilgileri, ev adresi ve telefon numarasının yer aldığı fişleme dosyalarında, kişilerin kilosuna, saçına ve göz rengine, konuşma şekline ve bağlantısı olduğu ileri sürülen örgüt ve görevine kadar bilgiler yer aldı.
 
Fişlenen kişinin kimlik bilgileri doldurulduktan sonra fotoğrafı da eklenerek, hazırlanan çizelgenin en alt kısmında 'Arşiv Kayıtları ve İstihbarat Bilgileri Bölümü' altında kişiye ait her türlü değerlendirme, hangi örgüte sempati duyduğu ya da hangi örgütlerle ilişkisi bulunduğu, özel yaşamı, kişisel zaafları, gittiği yerler, görüştüğü kişiler, seçimlerde hangi siyasi partiye oy verdiği gibi bilgilere yer verildi. 
 
Fişlenen kişilerin çoğu, birden çok örgütle ilişkili gösterildi, yaşlı kişilerin bile örgütle ilişkisinin bulunduğu, yardım ve yataklık yaptığı yazıldı. 
 
Hozat'ta fişlenenler listesinin ilk sıralarında Belediye Başkanı Cevdet Konak ve ardından kamu görevlileri yer aldı. Kamu görevlileri arasında Özel İdare Müdürü, Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki Şube Müdürleri dikkati çekerken, onları ilçedeki okul müdürleri, adliye çalışanları ve diğer bazı kamu görevlileri izledi.
 
Hafta sonunda arama
Fişleme skandalının ortaya çıkması ardından Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı'nda hafta sonunda arama yaptı. Aramada polis ve jandarmadaki bütün bilgisayarların hard diskler kopyalanıp alınırken, birçok belge ve dokümana da el konuldu.
 
Savcılık soruşturma kapsamında 5 yıl içinde ilçede görev yapan ve İstihbarat Şubesi'ne bağlı olarak çalışan birçok polis ve astsubayın da bilgisine başvurmak üzere savcılığa davet ettiği ileri sürüldü. 
 
Soruşturmada ilçede geçmiş dönemlerde görev yapan jandarma komutan ile emniyet amirlerinin ifadesine de başvuracağı belirtildi.
 
Savcılığın soruşturması devam ederken, Tunceli Valiliği'nin başlattığı soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı'ndan istenen müfettişlerin de kısa sürede ilçeye gelerek çalışmalara başlayacağı bildirildi. Bakanlığın soruşturma kapsamında 3 müffetiş görevlendirdiği belirtildi.
 
Bu arada fişleme skandalıyla ilgili Hozat'ta sivil toplum örgütleri tarafından yarın bir protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yapıldıktan sonra, fişlemeyi yapanların ortaya çıkarılması için Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2012, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER