Filyos Çayı'nda Can Pazarı ! 15 Kayıp

Zonguldak Filyos Çayı üzerinden geçen Çaycuma Köprüsü’nün 48 metrelik bölümü çöktü. Çaya düşen otomobildeki iki kişi kurtulurken içerisinde 15 kişi bulunan minibüs çayda kayboldu. Minibüste belediye başkanının babası ve yeğeni de vardı

 

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi girişinde bulunan 255 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü’nün 48 metrelik bölümü çöktü. Filyos Çayı’na düşen otomobildeki 2 kişi kendi imkânlarıyla kurtulurken, minibüs ve içerisindeki 15 kişiden haber alınamıyor. Çaya düşen minibüste babası ile yeğeninin bulunduğunu söyleyen Çaycuma Belediye Başkanı Ak Partili Mithat Gülşen, “Her an, her dakika burası göçebilir’ diye aklıma da geldi” diyerek ağladı.
1951 yılında yaptırılan ilçenin girişindeki Çaycuma Köprüsü’nün 48 metrelik bölümü dün saat16.00 sıralarında büyük bir gürültüyle çöktü. Suat Özcan yönetimindeki otomobil de, köprünün çöken bölümüyle alttaki Filyos Çayı’na düştü. Sürücü Suat Özcan ile yanındaki Seyfi Şener araçtan çıkıp kıyıya yüzdü. Araç 700 metre sürüklendikten sonra çayın sığ bölümünde durdu. Araç, çekiciyle kenara alındı.

Minibüs ve motosiklet de düştü
Görgü tanıkları, düşen otomobilin dışında bir minibüs ile bir motosikletin de çaya düştüğünü söyledi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, köprünün çöken bölümünden halatla inerek, çayda inceleme yaptı. Ancak ekipler, su seviyesinin yüksek olması nedeniyle suyun altına bakamadı. Köprünün çöken bölümünün vinçle kaldırılması için çalışma başlatıldı.
Oayın duyulmasıyla ilçe halkı da olay yerine koştu. İlçeden, Yolgeçen Köyü’ne yolcu taşıyan minibüsün sürücüsü ile yolcularına ise ulaşılamadı. Olay yerine gelen Çaycuma Belediye Başkanı Ak Partili Mithat Gülşen, kayıp minibüste babası Cemal Gülşen ile yeğeni Aziz Gülşen’in de bulunduğunu ve ikisine de ulaşamadıklarını söyledi. Gözyaşlarına boğulan Başkan Gülşen’i, Vali Erol Ayyıldız, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk teselli etmeye çalıştı.

Helikopter istendi
Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, Çaycuma İlçesi’nde köprünün çökmesiyle Filyos Çayı’na düşen minibüste tahminen 15 kişinin bulunduğunu söyledi. Evlerine ulaşmayan 15 kişinin minibüste olduğunu düşündüklerini kaydeden Güngör, “Belediye anons yaptı. Kayıp ihbarları sadece minibüstekilerle ilgili geldi. Onun dışında başvuran olmadı” dedi.
Havanın da kararmasıyla arama çalışmalarına ara verildiğini belirten Güngör, Vali Erol Ayyıldız başkanlığındaki Afet Yönetim Merkezi olarak Afet ve Acil Durum Başkanlığı’ndan helikopter talebinde bulunduklarını söyledi.

Başkan Gülşen, babasının köyden pazar alışverişi için ilçeye geldiğini, ancak şu ana kadar kendisine ve yeğenine ulaşamadıklarını söyledi. Gülşen, şöyle konuştu: “Bir kaç gün önce arkadaşlara, ’Köprüyü boyayalım’ demiştim. Çizgileri yapılacaktı. Siparişleri verildi. Ama, ’her an her dakika burası göçebilir’ diye aklıma da geldi. Çünkü çayda sel vardı. İstanbul'da Boğaz Köprüsü’nden geçerken, ’Burası göçse ne olur?’ diye düşünürdük. Ama burası çöktü. Düşüncemiz gerçek oldu. Olan babama oldu, bize oldu. Takdiri ilahi.”

Hükümetten ise bölgeye gelen ilk isim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik oldu. Olay hakkında yetkililerden bilgi alan Çelik, tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2012, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER