banner51

Fatih Sultan Mehmet Gebze'de Anıldı

Fatih Sultan Mehmet vefatının 535’inci yılında, yaşamını yitirdiği Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde anıldı.

Fatih Sultan Mehmet Gebze'de Anıldı
Gebze Kaymakamlığı, Gebze Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nce ’Vefatının 535’inci Yılında Fatih Sultan Mehmet’ konulu anma programı
 
Gebze Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Programa Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmasını yapan Prof.Dr. Haluk Görgün, Fatih Sultan Mehmet’in ilim cihangiri olma noktasında gayret gösterdiğini belirterek, "Fatih Sultan Mehmet bir sentez arayışı içerisindeydi. Doğuyu, batıyı kültürleri birleştirme arayışı içerisindeydi. Özellikle coğrafyaya ilgi duyuyordu. Bölgesini ve dünyayı iyi tanımaya çalışıyordu. İstanbul’un fethinde kullandığı yaklaşım, bu coğrafyaya olan hakimiyetinden kaynaklanıyordu. Öyle ki, Fatih Sultan Mehmet’in kendi topladığı haritalar ve atlaslar günümüze ulaşmaktadır. Fatih’in mimariye ve estetiğe olan yaklaşımı, kendisinden sonra gelecek padişaha da öncülük edecektir. Fatih Sultan Mehmet Han döneminde 57 medrese, 308 ibadethane ve imarethane, birçok han hamam yapılmıştır. Fatih Sultan Mehmet ilme çok önem veriyordu. İlk üniversite onun zamanında kurulmuştu. İlim erbaplarına çok değer veriyordu. İlim cihangiri olma noktasında gayret gösteriyordu" dedi.
 
GEÇMİŞİMİZİ BİLMELİYİZ
 
Fatih Sultan Mehmet’in liderler içerisinde çok özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Adnan Köşker ise, "Geçmişimizi bilmemiz gerekir. Çünkü geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz. Fatih gibi çağ açan ve çağ kapatan bir neslin torunlarıyız. Fatih’i anlama ve anlatma anlamında elimizden geleni yapmalıyız. Çocuklarımıza ne kadar sahip çıkarsak geleceğimize de o kadar sahip çıkmış oluruz. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Milletimiz tarih boyunca gıpta edilecek pek çok değerli şahsiyet yetiştirdi. Fatih Sultan Mehmet Han da bu liderler içerisinde çok özel ve önemli bir yere sahip gerçekten yüce bir şahsiyettir. Fatih’in yarının münevverleri ve liderleri olacak gençlerimiz için araştırmaya ve örnek alınmaya değer vasıfları vardır. Öncelikle O, Doğu’da son yüzyıllarda örneği pek görülmeyen büyük bir liderdir. Batı’ya ve Doğu’ya açık, üniversal, entelektüel bir şahsiyettir. Dünya tarihi portresidir" diye konuştu.
 
Daha sonra öğretim görevlileri Fatih Sultan Mehmet’in eğitimi, kanunnamesi ve fetih konularında sunumlarda bulundular.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER