banner51

'Facia Madeni' Bilirkişi Heyetini Bekliyor

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde su basması sonucu 18 madencinin hayatını kaybettiği kömür ocağında, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bilirkişi heyetinin inceleme yapması bekleniyor.

'Facia Madeni' Bilirkişi Heyetini Bekliyor
 
Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’nde 28 Ekim Salı günü Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit ocağını, bitişikteki eski ocakta biriken su bastı. 34 işçiden 18’i madende mahsur kaldı. Yapılan çalışmalarda 6 Kasım’da 2, 17 Kasım’da 2, 18 Kasım’da 6, 29 Kasım’da 2, 2 Aralık 1 ve 4 Aralık’ta da 5 olmak üzere 18 işçinin cesetleri ocaktan çıkartıldı.
 
5 KİŞİ TUTUKLANDI
 
Maden ocağında ilk olarak 6 Kasım günü 2 işçinin cesedinin çıkartılması ardından Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 8 kişi gözaltına alındı. Yapılan sorgulamanın ardından adliyeye sevk edilen ’Bilinçli Taksirle Ölüme Sebebiyet Verme’ suçundan hakim karşısına çıkan, aralarında Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar ile ruhsat sahibi Cenne Madencilik Linyit Kömür Şirketi’nin sahibi Abdullah Özbey’in de bulunduğu 5 kişi tutuklandı. 2 kadın mühendis ve 1 iş güvenlik uzmanının bulunduğu 3 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında kurtarma çalışmaları sırasında yapılan ön bilirkişi raporunda her iki şirket ile birlikte Maden İşleri Genel Müdürlüğü de kusurlu bulundu.
 
Kurtarma çalışmalarının sona ermesinin ardından bilirkişi heyetinin ocakta inceleme yapıp detaylı rapor hazırlaması bekliyor. Bu rapora göre de soruşturmayı yürüten savcılık, sorumlular hakkında iddianame hazırlayarak Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunacak.
 
Bilirkişi heyetinin çalışma yapması içinde işçilerin cesetleri çıkartıldıktan sonra ocakta doğal olarak biriken suyun tahliye edildiği, oluşan metan gazının dağılmasının beklenildiği ve bazı bölgelerde tahkimat yapıldığı belirtildi. Çalışmalar tamamlanıp can güvenliği sağlandıktan sonra bilirkişi heyetinin ocağı gireceği açıklandı.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2014, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER