banner51

Facebook Fethiye'ye İsmini İade Etti

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nin adını 3 ay önce ’Meğri’ olarak değiştiren sosyal paylaşım sitesi Facebook, yapılan başvuru sonrası düzletme yaptı.

Facebook Fethiye'ye İsmini İade Etti
 
Fethiye ismini, 1913 yılında Suriye üzerinden uçarken uçağı düşen ilk Türk hava şehidi Fethi Bey’den aldı. O tarihe kadar ’Meğri’ adıyla anılan ilçe, padişahın 26 Mart 1914’te yayımladığı fermanla, Fethiye’ye dönüştürüldü. Meğri isminin Rumların ’uzak diyar’ anlamına gelen ’Marki’ isminden türediği düşünülüyor. Bölge, son 100 yıldır Fethiye olarak anılıyordu. Ancak sosyal paylaşım sitesi Facebook, geçen 31 Ocak’ta Fethiye’nin adını sistemine ’Meğri’ olarak kaydetti.
 
Sosyal paylaşım sitesi üyelerinin yaşadığı yer olarak ’Fethiye’yi kaydetmesine rağmen, sistem kendiliğinden ’Meğri’ olarak düzeltme yaptı. Fethiyeliler, bu duruma tepkilerini yine site üzerinden dile getirdi. Facebook İletişim Merkezi’ni mesaj yağmuruna tutan Fethiyeliler, gerekli düzeltmenin yapılmasını istedi.
 
ŞİKAYET ETTİLER
 
Kullanıcılardan gelen yoğun tepkiye rağmen uygulamasından vazgeçmeyen Facebook hakkında, Muğla milletvekilleri Ali Boğa ve Yüksel Özden, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na şikayette bulundu. Başvuruları değerlendiren kurum, Facebook yetkilileriyle gerekli yazışmaları gerçekleştirerek durumu düzeltmesini talep etti. Facebook, bu talebe olumlu yanıt vererek Fethiye’ye ismini iade etti.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Ak Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, "Bir Fethiyeli olarak, Fethiye’nin ’Meğri’ olarak gösterilmesi kabul edilemezdi. Yaşananlardan her Fethiyeli gibi rahatsızlık duyduk. Bu hatanın düzeltilmesi bizim içinde sevindirici" dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER