Fabrikaya Haciz Geldi, İşçiler Eylem Yaptı

Mersin’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Yenice Mahallesi’ndeki Elgin Group’a ait Elginsan Narenciye Paketleme Tesisi’ne, fabrika sahibi Aslan Elgin’in borcundan dolayı bankalar haciz işlemi başlattı. Bunun üzerine işçiler, patronlarına sahip çıkmak için karayolunu trafiğe kapatıp eylem yaptı.

Fabrikaya Haciz Geldi, İşçiler Eylem Yaptı
Güneydoğu’dan bölgeye göç etmiş binlerce kişiye istihdam sağlayan tesisin tonlarca narenciyeyi yurt dışına ihraç ederek, hem ülkeye gelir hem de insanlara ekmek kapısı olduğunu ifade eden işçiler, patronlarına sahip çıkılmasını istedi. D-400 Adana-Mersin Karayolu’nu trafiğe kapatan yaklaşık 200 işçi, Aslan Elgin’in ihracatının yüzde 75’ini gerçekleştirdiği Rusya ile olan ilişkilerinde sıkıntıya düşmesi nedeniyle şu an Rusya’da olduğunu ve bu durumun geçici bir sıkıntı olduğunu iddia etti.
 
İşçilere destek veren nakliyecilerden Abdülmacit Sönmez, fabrikanın kendileri için ekme teknesi olduğunu belirterek şunları söyledi:
 
"Buradan 4 bin insan ekmek yiyor. Biz buranın kapanmasını istemiyoruz. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız ne gerekiyorsa bize yardımcı olsunlar. Yoksa bu insanlar mağdur olacak. Mağdur olursa hiçbir şey yürümeyecek. Sabah işe geldik, bankacıları işlem yaparken gördük. Bizde ’Ne oluyor?’ diye sorduğumuzda, tesisisin kapanacağını, söylediler. Bizde bunun doğru olmadığını, patronun Rusya’ya sorunu çözmek üzere gittiğini kendisiyle sürekli görüştüğümüzü dile getirdik."
 
Ellinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Aslan Engin’e verdiği ödülün resimlerini de bulunduran işçi sorumlusu Mehmet Büyük ise, Aslan Engin’in binlerce kişiyi istihdam ettiğini ve Engin’e sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
 
Olay yerine çağırılan jandarmanın uyarısı üzerine işçiler daha sonra eylemi sonlandırıp yolu trafiğe açtı.
 
Öte yandan işçiler dışarıda eylem yaparken fabrikada haczedilecek demirbaş eşyaların tespitini yapan banka yetkilileri ise, jandarmanın güvenliği sağlamasının ardından tesisten ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER