Ezidiler Avrupa'ya Gidiyor

Irak’ta, Kürt peşmergeler tarafından 13 Kasım’da IŞİD’ten kurtarılan Şengal (Sincar) bölgesinden yaklaşık 15 ay önce kaçarak Diyarbakır’a sığınan Ezidiler, yıllarca yaşadıkları topraklara dönmeyeceklerini Avrupa’ya gideceklerini söyledi.

Ezidiler Avrupa'ya Gidiyor
 
Kampta kalan 5 bin kişiden yaklaşık 2 bin 500’ü bugüne kadar Avrupa ülkelerine gitmek için kamptan ayrılırken, bugün de kamptan ayrılan bir grup Şengalli, IŞİD’in elinden kurtarılan kentte hiç bir gelecek görmedikleri için dönmeyeceklerini belirterek, "Şengal’e gitmekten ise, Ege’nin sularında boğulmayı tercih ederiz" dedi. Kampta kalan diğer Şengalliler ise, Şengal bölgesinde yabancı bir devlet tarafından korunma sağlanmadan oraya dönmeyeceklerini, çünkü artık Irak’a güvenmediklerini söyledi.
 
KURTARILDI AMA, DÖNMEK İSTEMİYOR
 
Irak’ta, 2 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD’in işgaline uğrayan ve yaklaşık 15 ay sonra 14 Kasım’da Kürt peşmergelerin yaptığı büyük bir operasyon ile IŞİD’ten temizlenen Şengal bölgesindeki köylerde operasyonlar sürerken, canlarını kurtarmak için kaçan binlerce Ezidi, yıllarca yaşadıkları toprakların kurtarılmasına rağmen dönmek istemediklerini belirtti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Şengal kampında kalan yaklaşık 5 bin Ezidi’den 2 bin 500’ü bugüne kadar Avrupa ülkelerine gitmek için ayrılırken, kalanların büyük çoğunluğu ise dönmek istemiyor.
 
Şengal’in IŞİD’ten temizlenmesine çok sevinmeyen gençler, Şengal’de kendileri için artık bir gelecek görmediklerini, atalarının bugüne kadar 74 kez kıyıma uğradıklarını, bu kıyımın 75’inci kez olmayacağının garantisini kimsenin veremeyeceğini söyledi. Şengal’de hiç bir şeyleri kalmadığını ve geleceklerinin Avrupa’da olduğunu söyleyen Ezidiler bu nedenle Irak’a dönmeyeceklerini belirti.
 
"YABANCI ÜLKENİN GÜVENCESİ VE GÜVENLİĞİ İLE DÖNEBİLİRİZ"
 
Şengal ve Irak’taki gelişmeleri çadırlardaki televizyonlarda izleyen yaşlı Ezidiler ise, bugüne kadar yaşadıkları büyük felaketlerden sonra yeniden o topraklara dönmek istemediklerini anlatırken, "IŞİD bize saldırdığında komşumuz olan Arap köylerinin desteği ve yardımı ile saldırdı. Bu aşamadan sonra onlara nasıl güveneceğiz? Biz de artık çocuklarımız gibi Şengal’e dönmek istemiyoruz. Ama, yabancı bir devlet orada güvence verip Ezidiler’in güvenliğini sağlarsa belki viran olmuş topraklarımıza dönebiliriz. Yoksa artık Irak halkına güvenmiyoruz ve dönmek istemiyoruz" diye konuştu.
 
Kampta kalan gençler de Şengal’in IŞİD’ten temizlenmesinin kendileri için pek bir anlam ifade etmediğini çünkü, kendilerinin artık Irak topraklarında bir gelecek görmediğini ve Avrupa’ya gitmek istediklerini söyledi.
 
"EGE SULARINDA BOĞULMAYI TERCİH EDİYORUM"
 
Şengal kampında kalan ya da misafir olarak gelen çok az sayıda kişi yakınlarının orada bulunması nedeniyle Şengal’e dönmek için hazırlık yaparken, her gün kampın önüne gelen otobüslere ise Avrupa’ya gitmek isteyenler binerek kamptan ayrılıyor. Eşi ve çocukları ile bavullarını hazırlayıp Avrupa’ya gitmek için İstanbul’a hareket eden bir Şengalli ise, "Şengal, bizim için 3 Ağustos’taki IŞİD saldırısı ve orada Peşmerge tarafından korumasız bir şekilde bırakılmamız ile bitmiştir. Artık oraya dönmek istemiyorum. Şengal’in etrafındaki bütün köyler ve yerleşim birimleri Arap köyleridir. Ben Şengal’e dönmekten ise Ege’nin sularında boğulmayı tercih ederim" dedi.
 
Kamptan ayrılık vakti geldiğinde Avrupa’ya belirsiz bir yolculuk yapanlar ile kalanlar arasında duygusal anlar yaşandığı görüldü.
Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER