'Ezidi Kadınlar Cariye, Erkekler Köle'

IŞİD’in aylık olarak yayınlanan internet dergisi Dabiq’ta yayınlanan bir makalede, Ezidilerin semavi bir dine bağlı olmadıkları için kadınlarının cariye, erkeklerinin ise köle olarak kullanılıp satıldığı açıklandı. Makalade Ezidi kadınların savaş ganimeti olmaları nedeniyle, şeriata göre savaşçılar arasında bölüşüldüğü belirtildi.

'Ezidi Kadınlar Cariye, Erkekler Köle'
IŞİD’in aylık olarak yayınlanan internet dergisi Dabiq’ta yer alan bir makalede ilk kez Şengal’de rehin alınan Ezidi kadın ve erkeklere ilişkin bilgi verildi. Örgütün ingilizce yayınlanan dergisinde yer alan makalede Ezidi kadınların şeriat kurallarına göre cariye, erkeklerin ise köle olarak kullanıldığı belirtildi. Hıristiyan ve Yahudilerin, kutsal bir kitaba ve semavi bir dine mensup oldukları için belli bir fidye karşılığında serbest bırakılabileceği belirtilen makalede, bu esirlerin şeraiat hükmüne göre bazı haklardan yararlanabileceği ifade edildi.
 
EZİDİLER ’MÜŞRİK’
 
Ezidilerin ise, hiçbir hakka sahip olmayan ’Muşrik’ sınıfında tanımlandığı makalede, bu nedenle savaş ganimeti olarak tutuldukları kaydedildi. Ezidi rehinelerin IŞİD savaşçılarının her türlü tasarrufuna açık oldukları belirtilen yazıda, "İslam Devleti savaşçıları Ezidi kadınları ister cariye olarak haremine alabilir, isterse satabilir. Erkekleri ise köle olarak çalıştırabilir veya satabilir" denildi.
 
Makalede, Ezidilere yönelik uygulamanın erken İslam döneminin teolojik kararlarına uygun olduğu belirtilirken, yakalanan Ezidi kadın ve çocukların savaşa katılan İslam Devleti savaşçıları arasında şeriata göre bölüştürüldüğü ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER