ETÜ'de İlk Ders Verildi

Erzurum Teknik Üniversitesi’nin (ETÜ), 2014-15 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katılan İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık, öğrencilere ilk dersi verdi.

ETÜ'de İlk Ders Verildi
ETÜ’nün açılışına Vali Yardımcısı Ömer Hilmi Yamlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen (AKP), ETÜ Rektörü Prof.Dr. Muammer Yaylalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İrfan Aslan, İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık, İran’ın Erzurum Başkonsolosu Rıza Kılıçhan, ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, akademisyenler, kamu kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
 
Rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı ETÜ’de Makine Mühendisliği, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Matematik, İktisat, İşletme, İnşaat Mühendisliği, Tarih, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Felsefe ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde toplam 1816 öğrenciye eğitim verildiğini bildirdi. Teknik üniversitenin en önemli misyonlarından birinin ileri teknolojiye dayalı araştırma merkezi kurmak olduğunu söyleyen Prof.Dr. Muammer yaylalı, bu kapsamda, Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi nin ilk aşaması için 11 milyon lira destek aldıklarını belirtti. Prof.Dr. Yaylalı, şöyle dedi:
 
"İlimiz ve bölgemizin ekonomik ve sosyal alandaki sorunları üzerine araştırmalar gerçekleştirecek Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin de kurulumu tamamlanmıştır. Öğrencilerimizre sosyal ve kültürel aktiviteler için her türlü desteği vermekteyiz. Ücretsiz kayak ve buz pateni kursları düzenliyoruz. Sizler geleceğimizin teminatı ve asıl zenginliğimizsiniz. Azminiz, gayretiniz ve çalışkanlığınız ile dünyadaki değişimleri sizler şekillendireceksiniz. Bunun bilincinde olarak kendinize güvenin. Hayallerinize sınır tanımayın."
 
İLK DERS TIKTIK’TAN
 
İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık, öğrencilere 36 yıllık meslek hayatında edindiği birikimleri anlatarak ilk dersi verdi. Türkiye’nin 2002-2014 yılları arasında kalkınma yolunda önemli çaba harcadığını, yüzde 5 oranında büyüme katederek orta-yüksek gelirli ülke durumuna gelindiğini bildirdi. Tıktık, 1990’lı yıllarda kişi başına milli gelirin 2-3 bin dolar olduğu halde şu anda 11 bin dolar civarına geldiğini anlattı. Tıktık,  "Sattığımız malların değeri satın aldığımız malların değerinden malesef daha düşük. Geçen sene 150 milyar dolarlık ihracat, 250 milyar dolarlık ithalat yaptık. Yılda 65 milyar dolar cari açık var. Her ay 5 milyar dolar bulmamız, bunu çözmemiz lazım. En önemli çözüm daha yüksek teknolojik mallar üretmemiz, AR-GE’yi artırmamız, inovasyona ağırlık vermemiz. Teknolojik sanayimizin yapısını geliştirmemiz lazım. Bu anlamda teknik üniversiteler çok önem arz ediyor" diye konuştu.
 
Öğrencilere özellikle üniversitede geçirecekleri 4 yıl boyunca zaman, enerji ve yeteneklerini iyi kullanmalarına dikkati çeken Ahmet Tıktık şöyle devam etti:
 
"Ünivesiteli olduğunuz için ’daha zamanımız var’ demeyin. Böyle derseniz yanılıyorsunuz. Okulu bitirince iş bulacak, sonrasında evleneceksiniz. İş sahibi ve aile sorumluluğu zaman, enerji ve yeteneklerininizi etkileyecektir. O yüzden üniversite yıllarınızı çok iyi değerlendirin. Bunun için oturun, hayat stratejisi geliştirin."
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER