Etnik Ayrım Gözetmeyiz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de bulunan her etnik ve mezhebi unsurun Türkiye için aynı ölçüde saygın olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Biz Suriye'de etnik ve mezhebi barışın yaşamasını isteriz." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Enrique Castillo Barrantes ile Ankara'da bir araya geldi. Davutoğlu ve Kosta Rika Dışişleri Bakanı Barrantes görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nden (SUKUK) bir heyetin, yarın Ankara'ya gelerek Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerde bulunacağının sorulması üzerine bunun yadırganmaması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, "Komşu ülkeler söz konusu olduğunda biz etnik ve mezhebi bir ayrım gözetmeyiz. Dost ve kardeş ülke olan Suriye'de bulunan her etnik ve mezhebi unsur bizim için aynı ölçüde saygındır. Biz bu ülkelerde özellikle Suriye'de etnik ve mezhebi barışın yaşamasını isteriz. Suriye'deki Kürt kardeşlerimizin haklarını almaları için her zaman büyük çaba sarf ettik. Birçok muhalefet toplantısında bizzat ben görüştüm. Türkiye'nin Suriye'deki diğer unsurlarda olduğu gibi Kürt unsurlarla görüşmesinde hiçbir olağanüstülük yoktur." şeklinde konuştu.

Ankara'ya gelecek olan Suriye Kürt Ulusal Konseyi temsilcilerle Erbil'de daha önce bir araya geldiğini ifade eden Davutoğlu, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD konusunda bekledikleri birtakım hususların olduğunu belirterek şunları söyledi: "Suriye rejimine karşı net tutum takınmak. Rejimle işbirliği halinde ülkedeki diğer unsurlara karşı herhangi bir faaliyet içinde olmamak Suriye içindeki muhalefette yer almak. Bu konularda inandırıcı adımlar geldiğinde PYD ile daha önce arkadaşlarım görüştüler, bundan sonra da görüşmelerinde bir beis yoktur. Ama bu kararlı ve net tutumu görmek istiyoruz."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Yaptığımız görüşmelere müteakip, karşılıklı olarak büyükelçilik kararımızı bir kez daha teyit ettik. Önümüzdeki aylarda karşılıklı olarak büyükelçiliklerimiz açılacak." şeklinde konuştu. Bir yıl içinde ikince kez Ankara'ya gelen Kosta Rika Dışişleri Bakanı Barrantes ise Ankara'da açacakları daimi temsilcilik hakkında "Bu, bizim Türkiye'ye verdiğimiz önemi gösteriyor. Biz Türkiye'nin bölgesinde, dünyada ve BM içinde lider olarak görüyoruz." sözlerine yer verdi.

Bölge ülkelerine de hizmet verecek merkezi büyükelçilik konumunda olacak olan Kosta Rika Büyükelçiliği'nin karşılıklı olarak gelecek yılın ilk aylarında açılması öngörülüyor.

Türkiye'nin bu ülkede açacağı büyükelçilik ile Latin Amerika ülkelerindeki elçilik sayısını 13'e çıkartmış olacak. Kosta Rika'nın Orta Amerika'da takdir edilmesi gereken bir başarı hikayesi olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Kosta Rika 1940'lardan bu yana kesintisiz demokrasi ile idare edilen, demokratik teamüllerin yerleştiği buna paralel olarak da ekonomik kalkınmanın hız kazandığı büyük bir ülke." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER