Esnaftan Zamansız Yıkım Tepkisi

Sakarya’nın Erenler ilçesinde belediyenin sattığı arazide kiracı olan 36 esnaf, dükkanlarının verilen süreden önce yıkılmaya başlamasıyla şoke oldu. Yıkıma tepki gösteren esnaf, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Esnaftan Zamansız Yıkım Tepkisi
Sakarya’nın metropol ilçelerinden Erenler’in Merkez Mahallesi’nde, ilçe belediyesine ait arazi, yıllar önce 36 esnafa kiralandı. Arazi üzerine kendi imkanlarıyla dükkan inşa eden esnafa, yaklaşık bir ay önce belediyeden ’boşaltın’ tebligatı geldi. Arazinin satıldığı ve 31 Aralık’a kadar da boşaltılması gerektiği belirtildi. Verilen tarihten yaklaşık 20 gün önce iş makineleri dükkanları yıkmak için geldi. Önceki gün iş makinelerinin gören esnaf duruma tepki gösterirken, 36 işyerinden 6’sı bir günde yıkıldı. Yıkılan işyerleri arasında eşyaları tahliye edilmeyenlerin de olduğu belirtildi. Bölgede 15 yıllık esnaf olan Abdullah Çelen, "Üzerindeki mülk kiracıların. Belediye 1 kuruş para vermedi bunu yaptırmak için. Belediye araziyi boş olarak teslim etmek istiyor. ’Yılbaşında tahliye edin’ dediler, daha 3 hafta var şu manzaraya bakın" dedi.
 
20 yıldır esnaflık yapan Ömer Yazıcı ise "1 buçuk ay önce tahliye kararı verdiler. Boşaltın dediler. Çünkü buralar satıldı. Bu sene ihale yaptılar sattılar. Şimdi bize diyor ki ’Sen bizim toprağımızda durdun. İyi de ben senin toprağında dururken, ben de sana kirami ödedim" diye konuştu. 
 
Dükkanların yıkımına tepki gösteren esnaf savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. 
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER